Co to Dyfuzor Zapachowy?

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aromaterapią, możesz zastanawiać się, czym są dyfuzory i jak one działają.

 

Co to jest dyfuzor zapachowy?

To urządzenie, które rozprowadza przyjemny zapach w pomieszczeniu. W naszym artykule omówimy aż cztery typy dyfuzorów:

  • Nebulizujące
  • Ultradzwiękowe
  • Wyparne
  • Cieplne

 

Jak działają dyfuzory?

Dyfuzor Nebulizujący

To urządzenie działa na podstawie równania Bernoullego. Jest to podstawowe równanie mechaniki płynów.

Oznacza to, że za pomocą dyszy, z urządzenia są uwalniane niewielkie drobinki mieszanki zapachowej. Dzięki temu nebulizator szybko rozprowadza przyjemny zapach w pomieszczeniu, a sam zapach jest dzięki temu intensywniejszy. Takie urządzenie sprawdzi się również w większych pomieszczeniach.

Do urządzenia nie musimy dolewać wody. Nebulizacja jest jednym z najczystszych sposobów rozprowadzania olejków eterycznych w pomieszczeniu.

 

Dyfuzor Ultradźwiękowy

Urządzenie ultradźwiękowe wykorzystuje delikatne wibracje, dzięki którym olejki eteryczne łączą się z wodą. Następnie połączone olejki z wodą są rozprowadzane do otaczającej nas przestrzeni w postaci drobnej mgiełki.

Służy dodatkowo jako nawilżacz powietrza, ponieważ uwalnia do powietrza sporą ilość wody. Cechuje się cichą pracą, jest także łatwy w utrzymaniu czystości.

Dyfuzor ultradźwiękowy może przyczynić się do zwiększenia poziomu wilgotności w pomieszczeniu, ponieważ rozpyla sporą ilość wody.

 

Dyfuzor Wyparny

Dzielą się one na dwie odmiany w zależności od sposobu dyfuzji, dzielimy je na aktywną i pasywną.

Pasywne – Można je znaleźć w większości sklepów z artykułami gospodarstwa domowego, rozprowadzają zapach za pomocą patyczków.

Patyczki „wciągają” mieszankę z naczynia do góry przez małe kapilary znajdujące się wewnątrz patyczków, skutecznie nasycając cały patyczek. Następnie mieszanka olejków eterycznych jest rozprowadzana po pomieszczeniu w drodze naturalnego odparowania mieszanki z końcówek trzciny.

Aktywne — Przyspieszają proces parowania mieszanki olejków eterycznych za pomocą małych wentylatorów. Urządzenia różnią się od siebie, niektóre mogą wymagać wody lub mogą działać bez użycia wody. Pamiętaj, aby przeczytać instrukcję obsługi urządzenia.

Są to urządzenia tanie, należy jednak za każdym razem sprawdzać składy mieszanek, które stosują producenci.

Niektórzy producenci, do produktów dodają wodę z alkoholem, uzyskują w ten sposób bardzo intensywny zapach, natomiast buteleczka 100 ml można nam odparować nawet w ciągu kilkunastu dni.

Zdecydowanie ekonomiczniejszą opcją są mieszanki zawierające oleje roślinne– z większym udziałem olejków eterycznych.

 

Dyfuzor Cieplny

Dyfuzor cieplny wykorzystuje źródło ciepła, zazwyczaj świeczkę typu tealight, do odparowywania olejków eterycznych do pomieszczenia. Olejki eteryczne miesza się z olejem nośnym i umieszcza w żaroodpornym pojemniku. Pod pojemnikiem umieszczona jest świeca typu tealight, która podgrzewa mieszankę olejków i uwalnia aromaty do otoczenia.

 

Dyfuzory w aromaterapii

Dyfuzor do olejków eterycznych doskonale realizuje założenia aromaterapii w sposób efektywny, bezpieczny i bardzo wygodny.

Dzięki prostej obsłudze możesz cieszyć się z dobrodziejstw aromaterapii. Możesz ich używać praktycznie bez nadzoru, czego nie można powiedzieć o świecach sojowych.

Istnieje wiele badań naukowych, które sugerują, że olejki eteryczne mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm. Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw aromaterapii, dokładnie sprawdź skład olejków lub dyfuzorów przed zakupem!

Olejki eteryczne pięknie pachną oraz mają niezliczoną ilość unikalnych właściwości.

Kupując olejki eteryczne, możesz tworzyć własne kompozycje zapachowe. Każda kompozycja będzie miała inne zastosowanie, możesz tworzyć zapachy energetyzujące lub relaksujące.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach olejków eterycznych oraz tego, jaki mają wpływ na nasz organizm, możesz przeczytać nasze artykuł o olejkach eterycznych.

 

Jak używać dyfuzorów zapachowych?

Dokładny sposób użycia zależy od rodzaju dyfuzora, który zdecydujesz się umieścić w domu lub biurze.

 

Gdzie postawić dyfuzor?

Unikaj umieszczania dyfuzora obok okna.

Wystawienie wody lub olejków w słońcu może sprzyjać rozwojowi glonów i bakterii.

Unikaj umieszczania dyfuzora obok wentylatorów lub klimatyzacji, ponieważ może to zakłócać rozprzestrzenianie się olejków eterycznych.

Jeżeli używasz dyfuzora z patyczkami, postaw go w miejscu, w którym najczęściej przebywasz. Takim jak biurko w pracy lub na stole kawowym w salonie.

Zapachy uwalniają się stosunkowo wolno i nie są tak intensywne, dlatego nie powinny Ci przeszkadzać w codziennych aktywnościach. Idealnym miejscem na postawienie dyfuzora trzcinowego jest łazienka.

 

Jaki wybrać?

Podczas wyboru, należy wziąć pod uwagę, jaki efekt chcesz uzyskać oraz jakim dysponujesz budżetem. Poniżej przedstawiamy tabelkę wad i zalet, aby pomóc Ci w dokonaniu wyboru.

Rodzaj  Cena Zapach Wymaga uzupełniania? Nawilża Powietrze?
Nebulizujący Wysoka Intensywny Tak Minimalnie
Ultradźwiękowy Wysoka Intensywny Tak Tak
Wyparny  Niska Średnio-intensywny Nie Nie
Cieplny Niska Średnio-intensywny Tak Nie

 

Jak zrobić dyfuzor zapachowy?

Najprościej jest zrobić dyfuzor zapachowy z patyczkami, wystarczy wymieszać olejki eteryczne z dowolnym olejem roślinnym, a następnie wlać mieszankę do szklanego lub ceramicznego pojemnika.

Należy pamiętać, aby dodawać specjalnie patyczki z kapilarami, zwykłe drewniane patyczki nie rozprowadzą pięknego aromatu. Na 100 ml mieszanki zapachowej powinniśmy użyć około 30-40% olejków eterycznych.

 

Czy dyfuzory są szkodliwe dla zdrowia?

Nie. Podczas zakupu zwróć jedynie szczególną uwagę na produkty zawierające syntetyczne olejki zapachowe oraz te zawierające dużą ilość alkoholu lub alergenów.

Alkohol może zawierać substancje, takie jak: denaturat, keton metylowo-propylowy i inne.

Niektóre olejki, nawet te naturalne, mogą uczulać. Dlatego zalecamy przeczytać zalecenia producentów jak stosować dane olejki eteryczne oraz jakie są przeciwskazania użytkowania.

 

Jaki dyfuzor do olejków eterycznych?

Każdy będzie odpowiedni, różnić się będzie jedynie sposób uzupełniania danego dyfuzora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *