7 zdrowotnych dolegliwości, które powoduje wosk parafinowy

Niektóre popularne świece zapachowe, które pokochałeś, nie są dla Ciebie najlepszym wyborem. Przede wszystkim ze względu na konsekwencje zdrowotne.

Wszystko jest uzależnione od użytego wosku, a także innych dodanych składników. Znaczenie mają także związki aromatyzujące czy rodzaj knota.

W tym artykule skupimy się przede wszystkim na wosku parafinowym. W końcu to wosk jest sercem każdej świecy.

Wiele osób nie ma świadomości, jak wiele potencjalnie toksycznych substancji chemicznych zawartych jest w świecach parafinowych. Oraz jakie zdrowotne skutki uboczne mogą wystąpić w przypadku ich wdychania.

Dziś trochę oczyścimy atmosferę, dowiesz się, czym jest parafina. Odpowiemy na palące pytanie, czy parafina jest toksyczna.

Podzielimy się z Wami typowymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Przedstawimy także zdrowe alternatywy, którymi możesz zastąpić świece parafinowe.

 

Czy świece z parafiny są szkodliwe?

Parafina jest pochodną ropy naftowej, węgla lub oleju łupkowego. Stwierdzono, że zawiera zbadane substancje o działaniu rakotwórczym. Świece z niej wykonane są więc toksyczne i potencjalnie niebezpieczne.

Parafina jest powszechnie używana do produkcji świec zapachowych. Jest także znacznie tańsza niż chociażby wosk sojowy. Ten czynnik głównie przemawia za jego szerokim zastosowaniem przez producentów świec.

Odkryto, że topiące się świece z parafiny wydzielają toksyczny toluen i benzen. W przeciwieństwie do świec wykonanych z wosku sojowego. Jednak to nie jedyne badania, które tego dowiodły.

Toluen jest emitowany między innymi przez opary benzyny, spaliny samochodowe i dym papierosowy. W przemyśle stosuje się go jako rozpuszczalnik do wytwarzania produktów malarskich, lakierów do paznokci i klejów.

Drugi szkodliwy składnik zawarty w parafinie to benzen. Pozyskiwany jest z gazu ziemnego i ropy naftowej, głównie stosuje się go jako rozpuszczalnik.

Najczęstsze dolegliwości zdrowotne

1. Bóle głowy

Czy kiedykolwiek po zapaleniu świecy zacząłeś odczuwać uciążliwy ból głowy? A może doświadczyłeś ataku migreny?

Prawdopodobnie Twoja świeca była wykonana z parafiny.

Chemiczny toluen występujący w parafinie wpływa głównie na centralny układ nerwowy. Dostaje się do organizmu, gdy odparowuje do powietrza, którym oddychasz.

Może prowadzić do uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Co może powodować bóle głowy, nudności, zawroty głowy, a nawet bezsenność.

 

2. Rak

Jak już zaznaczyliśmy wcześniej, benzen jest związkiem rakotwórczym. Potwierdza to między innymi amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).

Niektóre badania sugerują również powiązania benzenu z białaczką u dzieci. A także ostrą białaczką limfatyczną i innymi nowotworami krwi u dorosłych.

Nie brzmi to optymistycznie, prawda?

Nie warto dodatkowo narażać się na działanie chemikaliów. Szczególnie podczas palenia ulubionej świecy zapachowej.

Dlatego wybierając świece do swojego domu, za wszelką cenę unikaj świec parafinowych.

3. Uszkodzenie nerek

Kontakt z toluenem poprzez wdychanie lub bezpośredni kontakt ze skórą może powodować uszkodzenie nerek.

Kiedy wdychasz toluen, jest on rozprowadzany bezpośrednio z płuc do całego krwiobiegu. Po zetknięciu z tym niebezpiecznym związkiem jest on szybko rozprowadzany po całym organizmie.

Może kumulować się w nerkach, a także w wielu innych narządach. Szczególnie jeśli jesteś narażony na jego działanie codziennie.

Jest to kolejny argument przemawiający za unikaniem wyrobów parafinowych.

4. Wady wrodzone

Wdychanie toluenu może negatywnie oddziaływać na kobiety ciężarne.

Jest szczególnie niebezpieczny dla rozwijającego się w łonie matki płodu. Może przenikać przez łożysko i kumulować się w organizmie dziecka. W stężeniu około 75% stężenia obecnego we krwi matki!

Narażenie na kontakt z toluenem podczas ciąży może powodować opóźnienie wzrostu i przedwczesny poród. A nawet wady wrodzone dziecka i opóźnienie rozwoju poporodowego.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały niską masę urodzeniową. A także opóźnione tworzenie kości i uszkodzenie szpiku kostnego.

Mając taką wiedzę, jeśli jesteś kobietą ciężarną, unikaj świec z parafiny!

Sięgnij po świece z wosku sojowego. Świece sojowe są bezpiecznym produktem dla przyszłych mam.

5. Uszkodzenie szpiku kostnego

Już od ponad stulecia wiadomo, że nadmierna ekspozycja na benzen powoduje uszkodzenie szpiku kostnego.

Prowadzi do drastycznego zmniejszenia liczby krwinek czerwonych, a ostatecznie anemii.

Benzen upośledza prawidłowe działanie komórek krwiotwórczych. Na przykład może powodować, że szpik kostny nie będzie wytwarzał czerwonych krwinek. Może to prowadzić do ciężkiej, zagrażającej życiu anemii.

6. Problemy oddechowe

Długotrwale narażenie na inhalację toluenu może powodować depresję oddechową.

Narażenie na opary parafiny może podrażniać błony śluzowe dróg oddechowych.

Najczęściej występującymi objawami jest zaostrzenie astmy oskrzelowej i alergii oddechowych. Szczególnie gdy świece są palone w małych, słabo wentylowanych pomieszczeniach.

Unikaj korzystania ze świec parafinowych, jeśli jesteś astmatykiem lub alergikiem.

7. Mdłości

Narażenie na opary parafiny może wiązać się z pojawieniem nudności.

 

 

Czy woski są toksyczne?

Wosk do świec można uznać za toksyczny lub nietoksyczny. Wszystko zależy od rodzaju wosku i innych dodanych składników.

Na przykład, wiadomo, że parafina zawiera substancje chemiczne mogące powodować raka.

Woski roślinne np. wosk sojowy czy naturalny wosk pszczeli to naturalnie pozyskiwane woski.

Są uważane za bezpieczne dla zdrowia. Świece z nich wykonane, nie uwalniają szkodliwych substancji podczas spalania.

Świece z wosku sojowego dodatkowo mają świetne zdolności do wiązana zapachu. I spalają się nawet dwa razy dłużej niż ich parafinowe kuzynki.

Naturalne świece z wosku sojowego — zdrowa alternatywa parafiny

Wypełnij swoją domową przestrzeń naturalnymi, sojowymi świecami. Świece sojowe są wykonywane z wosku otrzymanego z nasion soi.

Jest jedna rzecz, z której możemy być dumni. To fakt, że nasze świece sojowe są wykonane z całkowicie naturalnych surowców. Wosku sojowego wolnego od parabenów, ftalanów i parafin i znanego z tego, że jest nietoksyczny.

Zapachy uzyskujemy na podstawie naszej najlepszej wiedzy i bazujemy jedynie na olejkach eterycznych. Tworzymy kompozycje zapachowe według własnych, autorskich receptur.

Świece sojowe BARPAGO to bezpieczna alternatywa dla tradycyjnych świec parafinowych.

Świece z wosku sojowego charakteryzuje dodatkowo niska temperatura topnienia. W przeciwieństwie do świec parafinowych. Przekłada się to na nawet dwukrotnie dłuższy czas palenia Twojej świecy.

 

Wybór należy do Ciebie

Jeśli chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem, wybieraj produkty o naturalnym bezpiecznym składzie, ze sprawdzonych źródeł.

Sięgaj po świece zapachowe firm, które dbają o dobór naturalnych surowców. Takich jak: naturalny wosk sojowy, olejki eteryczne, naturalny drewniany knot.

A przede wszystkim, nie mają nic do ukrycia. Skład, w tym przypadku świec, powinien być jasny, prosty, przejrzysty. Nie budzący żadnych wątpliwości co do zastosowanych surowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *