Świeczki sojowe- wskazówki dotyczące pielęgnacji i przechowywania

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zapewnić najlepsze wykorzystanie świec sojowych. Naturalne świeczki sojowe wymagają Twojej uwagi.

O świecach sojowych

Zanim poznasz wskazówki jak pielęgnować świeczki sojowe, wyjaśnimy Ci czym właściwie jest ten wyjątkowy produkt i z czego jest wykonany. W telegraficznym skrócie są to świeczki wykonane z wosku sojowego, w BARAPGO masz gwarancję jego najwyższej jakości, z dodatkiem naturalnych olejków eterycznych, zyskujesz naturalną, zapachową świecę sojową. Decydując się na zakup świecy sojowej w BARPAGO znajdziesz świeczki sojowe w dwóch pojemnościach: Świeca sojowa duża (200 ml – ok. 70 godzin palenia), świeca sojowa mała (120 ml – ok. 30 godzin palenia).

Co to jest wosk sojowy?

Wosk sojowy to czyste, źródło wosku, który jest produktem ubocznym ziaren soi. Wytwarza się go ze starannie wyselekcjonowanych oczyszczonych i tłoczonych ziaren soi. Pozyskiwany w procesie tłoczenia olej sojowy poddaje się technologicznym procesom utwardzania. Pozyskany w ten sposób wosk sojowy jest czysty i w pełni naturalny, nie zawiera żadnych dodatkowych substancji. Wosk sojowy jest bezpieczną alternatywą dla Ciebie i środowiska. Nie wydziela szkodliwych substancji podczas spalania. Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia i spalania niż wosk parafinowy.

Wosk sojowy posiada doskonałe właściwości i idealnie nadaje się do mieszania barwników i olejków eterycznych w świecach. Ze względu na swoje właściwości wosk sojowy charakteryzuje się długim, powolnym spalaniem. Powolne spalanie powoduje gromadzenie się większej ilości wosku wokół knota świecy i ułatwia czyste uwalnianie aromatu – to jedna z głównych zalet świec sojowych.

Niższa temperatura spalania to kolejny powód, dla którego naturalne świece zapachowe z wosku sojowego są tak popularne na całym świece. Chętnie stosuje się go w kostkach zapachowych do kominków ze względu na długotrwale związany z woskiem zapach. Świece dekoracyjne wolnostojące wykonane z wosku sojowego wymagają często dodatku mieszanki wosku parafinowego, aby zachować swój kształt – parafina jest twardsza od wosku sojowego. Naturalny wosk sojowy jest znacznie łatwiejszy do czyszczenia niż wosk parafinowy ponieważ można się go pozbyć z różnych powierzchni przy użyciu wody z mydłem.

Jaka jest różnica między świecami wykonanymi z wosku parafinowego i wosku sojowego?

Parafina jest produktem ubocznym ekstrakcji ropy naftowej, spala się znacznie szybciej i wydziela toksyczne substancje podczas spalania. Świecki sojowe charakteryzują się niższą temperaturą spalania i naturalnym pochodzeniem, nie wydzielają szkodliwych substancji w procesie spalania.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, szukając dobrej jakości świecy sojowej?

Rozmiar, materiał i liczba knotów świecy sojowej determinuje, jak długo i z jaką intensywnością świeca sojowa będzie się paliła. Intensywność zapachu zależy również od procentowej zawartości olejku eterycznego użytego do wytworzenia świecy sojowej.

Dobrą świecę powinieneś wybierać tak, jak dobre wino.

Próbuj i testuj, aż znajdziesz to, co lubisz. Zapach i aromat zależą od Twojego gustu i indywidualnych preferencji. W BARPAGO ciągle pracujemy nad łączeniem nowych receptur olejków eterycznych w celu tworzeniu nowych, wyjątkowych zapachów. Wybierając naturalną, sojową świecę zapachową zwróć uwagę na jej skład, każdy szanujący się producent, wykazuje na opakowaniu pełen skład. Upewnij się, że świeca, którą kupujesz ma w swojej zawartości prócz wosku sojowego naturalne składniki, takie jak olejki eteryczne. Część producentów do produkcji „naturalnych świec sojowych” wykorzystuje mieszanki wosku sojowego z domieszką parafiny i syntetyczne „naturalne olejki zapachowe”. Jeśli poszukujesz w 100% naturalnej świecy sojowej, w BARPAGO ją znajdziesz. Jesteśmy w pełni transparentni pod względem jakości i składu naszych produktów.

[/vc_row]

Najczęściej zadawane pytania – poznaj lepiej świeczki sojowe  BARPAGO

Dlaczego warto wybrać świeczki sojowe?

Zapachowe, pięknie pachnące świeczki sojowe mogą stworzyć wyjątkowy nastrój i atmosferę. Świeczki sojowe z wykorzystaniem naturalnych olejków eterycznych dodatkowo zapewnią Ci aromaterapeutyczne doznania, w zależności od wybranego zapachu. W BARPAGO dostępna jest cała gama zapachów o aromaterapeutycznych właściwościach, od zapachów relaksujących takich jak Głęboki Relaks, po zapachy energetyzujące i poprawiające koncentrację takie jak Poranna Energia czy Słodka Kola. Świeczki sojowe maskują i eliminują również niepożądane zapachy. Świece sojowe mają niską temperaturę spalania, dzięki czemu posłużą Ci na długo. Spalanie świecy sojowej jest nawet o 100% dłuższe niż spalanie świecy parafinowej w tej samej pojemności.

Z jakiego rodzaju knota korzystają świece sojowe BARPAGO?

Nasze świece sojowe wykorzystują knoty drewniane, krzyżowe oraz płaskie w zależności od rozmiaru świecy, knoty drewniane nie zawierają ołowiu i są całkowicie bezpieczne.

Dlaczego niektóre świece sojowe mają dwa knoty?

Nasze świece sojowe w pojemności 200 ml mają podwójne drewniane knoty krzyżowe, aby zapewnić równomierne spalanie wosku i uniknąć „tunelowania”. Pomaga to również naszym świecom sojowym szybciej uwolnić zapach bez zużywania nadmiernej ilości wosku. Należy pamiętać, że duże świeczki sojowe z wieloma knotami nie będą się prawidłowo topić, jeśli przy każdym paleniu świecy nie będą zapalane wszystkie knoty.

Z czego wykonane są zapachy świec sojowych BARPAGO?

Zapachy użyte w naszych świecach sojowych BARPAGO to unikalne mieszanki naturalnych olejków eterycznych stworzonych przez nas, nie sugerujemy się zapachami powszechnie dostępnymi na rynku lub gotowymi rozwiązaniami, tworzenie zapachów to nasza pasja.

Czy zapachy stworzone przez BARPAGO są naturalne?

Tak, zapachy są w 100% naturalne. Zapachy uzyskujemy dzięki użyciu naturalnych olejków eterycznych.

Czy świeczki sojowe BARPAGO są ekologiczne?

Nasze świece sojowe BARPAGO w swoim składzie posiadają wyłączenie naturalny wosk sojowy i naturalne olejki eteryczne, nie wspomagamy się syntetycznymi substytutami.

Skąd pochodzą zapachy BARPAGO?

Nasze zapachy są tworzone z naturalnych olejków eterycznych, sami tworzymy wyjątkowe i unikalne kompozycje zapachowe.

Czy świeczki sojowe BARPAGO nadają się do użytku na zewnątrz?

Nie. Świece zewnętrzne muszą być zaprojektowane specjalnie do tego celu. Zwykle mają większe knoty, aby przeciwdziałać przeciągom. Niektóre kompozycje zapachowe są wyczuwalne na zewnątrz, natomiast nie zalecamy używać ich w ten sposób.

Jak silna jest intensywność zapachu świec sojowych?

Każdy zapach będzie miał różny poziom intensywności i będzie działać inaczej w zależności od sposobu wykonania danej świecy sojowej, wielkości pomieszczenia, w którym są używane. A także od czynników takich jak temperatura czy wilgotność w danym pomieszczenie. Niektóre zapachy są zaprojektowane tak, aby bardzo szybko wypełnić pomieszczenie zapachem, inne są bardziej subtelne. Świeczki sojowe BARPAGO działają najlepiej po 1 godzinie palenia, ponieważ olejki eteryczne nagrzewają się i zaczynają działać z pełną mocą.

 

Jak przechowywać i dbać o świeczki sojowe?

Przechowuj świeczki sojowe w chłodnym, suchym miejscu, z dala od promieni słonecznych. Trzymaj świece przykryte, gdy nie są używane, aby uniknąć gromadzenia się kurzu i utleniania się olejków eterycznych, co mogłoby przełożyć się na słabszy lub zmieniony zapach.

Pamiętaj, że świeczki sojowe to wybór. Używanie naturalnych świec sojowych to styl życia. Zawsze należy zachować ostrożność podczas palenia świec sojowych. Nie zostawiaj ich bez nadzoru. Trzymaj je z dala od dzieci i zwierząt domowych. Zawsze ustawiaj świeczki sojowe na  stabilnej i płaskiej, odpornej na ciepło powierzchni.

Czy istnieje zalecany czas palenia świec sojowych?

Tak. Zalecany czas palenia świec sojowych to nie więcej niż 3 godziny jednorazowo.

Czy powinienem zrobić „pierwsze palenie” moim nowym świecom sojowym?

Tak, zalecamy pierwsze palenie dla każdej nowej świecy. „Pierwsze palenie” ma miejsce wtedy, gdy zapalasz świecę po raz pierwszy i palisz ją przez kilka godzin, aż roztopiony wosk sojowy dojdzie do krawędzi szkła tworząc jednorodną taflę. W ten sposób uzyskasz długie, równomierne spalanie bez tworzenia tuneli. Gdy to nastąpi, możesz zdmuchnąć płomień.

Co mam zrobić, gdy świeca sojowa nie pali się równomiernie?

Knot staję się czarny i zachowuje się jak popcorn gdy jest więcej wosku niż płomień jest w stanie go spalić. Nazywa się to „grzybkowaniem” i występuje w przypadku knotów 100% bawełnianych lub knotów drewnianych. Zdmuchnij świecę sojową, przytnij knot i zapal ją ponownie, aby uzyskać równomierne i wydajne palenie. Staraj się nie dopuścić, aby kawałki knota wpadły do świecy. A co jeśli knot się tli? Może to oznaczać, że Twoja sojowa świeca zapachowa ma minimalnie za dużo wosku. Dobrym rozwiązaniem jest podebranie niewielkiej ilości roztopionego wosku wokół knota, możesz do tego celu wykorzystać chociażby łyżeczkę, zachowaj ostrożność aby nie poparzyć się rozgrzanym woskiem.

Czy powinienem palić świeczki sojowe aż do samego dna słoika?

Podczas palenia świecy sojowej ceramiczny lub szklany słoik bardzo się nagrzewa. Jeżeli świeca będzie się palić aż do dna słoika, może on pod wpływem temperatury pęknąć. Aby zapobiec problemom związanym z bezpieczeństwem, spal świeczki sojowe do odległości około 0,5-1 cm od dna słoika i pamiętaj, aby umieścić świeczki sojowe na talerzu lub podobnej powierzchni odpornej na ciepło.

Jak często przycinać knot świec sojowych?

Przycinaj knot po każdym paleniu. Nie przycinaj knota zbyt mocno, gdyż krótki knot będzie nierówno się palił, tlił lub płomień samoistnie zgaśnie po chwili. Około 6-10 mm powinno zapobiec grzybkowaniu i nierównemu spalaniu.

Jak długo powinienem czekać, zanim będę mógł ponownie zapalić świeczki sojowe?

Przed ponownym zapaleniem poczekaj, aż świeca ostygnie. Dzięki temu wosk może zestalić się i równomiernie palić przez cały okres użytkowania świecy sojowej.

Czy pojemnik po świecy sojowej mogę poddać recyklingowi?

Nasze słoiki na świeczki sojowe są wykonane ze szkła, podlegają więc segregacji. Sugerujemy natomiast ich ponownie wykorzystanie. Słoiki po świecach BARPAGO są świetnymi pojemnikami do przechowywania, lub doniczkami dla drobnych roślin, takich jak np. sukulenty.

Jak umyć pojemnik, gdy cała świeca się roztopiła?

Wosk sojowy jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego słoiki po świecach sojowych można myć gorącą wodą z mydłem. Nigdy jednak nie wylewaj wosku do odpływu, ponieważ wosk stwardnieje i może zatkać zlew.

Dlaczego moja świeca sojowa dymi?

Do dymienia może dojść gdy świeca sojowa stoi w przeciągu lub gdy knot jest zbyt długi. Zawsze trzymaj świecę z dala od przeciągów i regularnie przycinaj knot świecy do długości 6-10 mm.

Dlaczego pomiędzy pojemnikiem na świecę a woskiem sojowym jest szczelina?

Wosk zalany podczas produkcji mógł zbyt szybko stygnąć, jest to zależne od temperatury otoczenia. Czasami może to spowodować powstanie niewielkiej szczeliny pomiędzy pojemnikiem a woskiem. Ta niewielka szczelina powinna zniknąć po pierwszym paleniu.

Dlaczego moja naturalna świeca sojowa ma białe przebarwienia?

Jest to naturalny proces zachodzący w naturalnych świecach sojowych. Wosk sojowy wzbogacony dużą ilością olejków eterycznych może się przebarwiać. Jest to zupełnie naturalne zjawisko i nie wpływa żadną miarą na jakość świecy ani jej walory zapachowe. Jeżeli przeszkadza Ci ten drobny szczegół polecamy świece w szkle barwionym w masie. W BARPAGO dostępne są świeczki sojowe w pojemności 120 ml w ciemnych słoikach oraz w pojemności 200 ml w szkle przezroczystym lub jeśli wolisz czarnym barwionym w masie.

Dlaczego w moim słoiku ze świecą jest sadza?

Sadza może zebrać się w słoiku ze świecą, jeśli pozwolisz, aby płomień stał się zbyt duży. Jeśli na świecy zebrała się sadza, wyczyść ją suchym ręcznikiem papierowym. Zrób to dopiero, gdy płomień świecy zgaśnie, a słój i wosk ostygnie.

Podsumowanie:

Świeczki sojowe to „inteligentny” produkt, wystarczy okazać im odrobinę uwagi i dobrze je poznać, a odwdzięczą się długim okresem palenia, pięknym aromatem i wyglądem, przez cały okres użytkowania. Mamy nadzieje, że to małe zestawienie najczęstszych pytań na temat świec sojowych pomogły Ci poznać lepiej ten fantastyczny produkt.

P.S.

Jeśli potrzebujesz dalszej pomocy w związku ze świecami sojowymi, nie wahaj się, skontaktuj się z nami. Zapraszamy do kontaktu telefonicznie lub drogą mailową. Chętnie pomożemy 😉

 

[/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *