Drewniany knot – wszystko o drewnianych knotach

Trzeszczące świece zapachowe z drewnianym knotem są atrakcyjną alternatywą dla świec z knotem bawełnianym. 

Tworzą urzekającą atmosferę, dzięki czemu świece sojowe z drewnianym knotem są idealnym wyborem dla Twojego domu.

Pamiętaj jednak, że knoty drewniane do świec sojowych należy dbać! Dzięki prawidłowej pielęgnacji knota drewnianego będziesz cieszyć się świecą zapachową tak długo, jak to możliwe.

W tym poradniku dowiesz się, jak dbać o świece z tym wyjątkowym knotem.

Świece z drewnianym knotem Q & A

Czym są drewniane knoty?

To cienkie paski lub rurki z drewna w różnych rozmiarach i o różnej grubości. Knoty wykonywane są z różnych gatunków drzew.

W przypadku świec sojowych knoty z drewna są jednym z najlepszych rozwiązań. W dużych świecach zapachowych najczęściej wykorzystuje się knot krzyżykowy. W mniejszych świecach w zupełności wystarczy prosty pojedynczy knot.

Knoty z drewna wydają niesamowity, trzaskający dźwięk przypominający dźwięk drewna palonego w kominku. Oznacza to tylko jedno… Świece sojowe z takim knotem, nadadzą niepowtarzalną, kojącą i relaksującą atmosferę w Twoich wnętrzach.

Knoty wytworzone z drewna są bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż tradycyjne knoty bawełniane. Z jednego drzewa można uzyskać ich tysiące.

Co więcej, knot drewniany do świecy wytwarza mniej sadzy, niż klasyczne knoty z bawełny. Nie są też poddawane dodatkowej obróbce, w postaci nasączania w preparatach ułatwiających palenie. Oznacza to czystsze spalanie dla Ciebie i Twojego domu.


Jak palić świece z drewnianym knotem?

To pierwsze palenie zadecyduje o dalszej żywotności świecy.

Odpowiednio wykonane pozwoli uniknąć tak zwanego tunelowania świecy.

Nieprawidłowo wykonane sprawi, że świeca spali się zbyt szybko, nie osiągnie maksymalnego czasu palenia. 

Dlaczego?

W miarę jak płomień zagłębia się w środek świecy, knot coraz trudniej się pali. Ostatecznie zostaje zatopiony przez topiący się wosk, co praktycznie uniemożliwia korzystanie z Twojej ulubionej świecy zapachowej.

Tunelowanie świecy nie musi oznaczać, że Twoja świeca ma niewłaściwie dobrany knot. 

Tunelowanie może wystąpić w przypadku każdej świecy, niezależnie od rodzaju knota. A także składu, wosku, jakości i ceny.

Na szczęście jest jedno proste rozwiązanie, aby świece zapachowe paliły się równomiernie i wydajnie.

Przy pierwszym paleniu świeca powinna palić się przez około 3 godziny. Czas może się nieznacznie różnić w zależności od rozmiaru/średnicy świecy. Najważniejsze jest jednak aby roztopiony wosk dotarł do krawędzi świecy. Knot wówczas prawidłowo nasiąka woskiem i olejkami, co rzutuje na proces dalszego palenia. 

Po pierwszym paleniu świecy sojowej proces ten nie jest wymagany przy każdym kolejnym paleniu.


Kiedy należy przyciąć knot do świec?

Przycięcie knota jest kluczem do przedłużenia trwałości świec sojowych.

Paliwem świecy jest wosk. 

Drewno wchłania płynny wosk do knota i ciągnie w górę do płomienia. Oznacza to, że jeśli knot będzie za długi, nie będzie w stanie wchłonąć wosku znajdującego się pod nim. Świeca nie będzie się prawidłowo palić.

Jeśli płomień jest zbyt intensywny lub wydziela się zbyt dużo sadzy i dymu, nadszedł czas na przycięcie knota.

Dobrze przycięty knot sprawia, że świeca utrzymuje stabilny, bezpieczny płomień. Zapobiega osadzaniu się sadzy na ściankach, zapewnia równomierne wypalanie wosku. 

 

Na jaką długość należy przyciąć drewniany knot?

Aby uzyskać optymalną wydajność, przed każdym paleniem przytnij knot do długości około 5 mm.


Czy należy przyciąć knot z drewna przed pierwszym użyciem?

Wysokiej jakości zapachowe świece sojowe są przygotowane do pierwszego użycia i nie wymagają dodatkowej obsługi. Nasze świece sojowe posiadają idealnej długości knoty, które nie wymagają przycinania przed pierwszym paleniem świecy.


Jak przyciąć knot bez trymera?

Jeśli nie masz narzędzi do przycinania knotów, możesz łatwo odłamać popielatą część knota palcami. Przed przycięciem knota, upewnij się, że świeca ostygła.

Do przycinania knotów wykonanych z drewna świetnie sprawdzą się także obcinacze do paznokci lub małe nożyczki.


Co się stanie, jeśli nie przytniesz knotów świecy sojowej?

Bez przycinania knota przed każdym odpaleniem świecy możesz niechcący skrócić całkowity czas palenia. Wpłynie to również negatywnie na rozprzestrzenianie się zapachu. Świeca będzie słabiej pachnieć. 


Czy knoty wykonane z drewna są bezpieczne?

Są pozyskiwane z naturalnych i nietoksycznych zasobów naturalnych, drzew.

Nie wszystkie świece powstają w ten sam sposób. Jednak w BARPAGO wykorzystujemy wyłącznie surowe, nieobrobione knoty wyprodukowane w Polsce.

Zatem w tym przypadku odpowiedź brzmi: tak! Drewniane knoty są bezpieczne, ponieważ spalają się czysto i nie zawierają niebezpiecznych związków chemicznych ułatwiających palenie. 

Drewniane knoty wymagają metalowego stojaka, który utrzymuje knot prosto w pojemniku. Jest to bezpieczne rozwiązanie: metalowy stojak utrzymuje płomień na bezpiecznej wysokości nad dnem świecy.

Słoik nie nagrzewa się tak mocno, co zmniejsza ryzyko oparzenia. Nie ryzykujesz też zniszczenia powierzchni, na której stoi świeca. 

Knoty z drewna są dość sztywne. Nie ma konieczności prostowania knotów w czasie palenia świecy.

Podsumowanie

Niesamowity trzask przypominający dźwięk kominka to wyjątkowa cecha. Sprawia, że świeca z drewnianym knotem jest tak wyjątkowa. Dzięki prostym wskazówkom Twoje świece zapachowe będą równie wspaniałe do słuchania, jak i oglądania.

Knot drewniany do świecy idealnie sprawdzi się w przypadku wosku sojowego. Wosk sojowy ma niską temperaturę topnienia, a w połączeniu z drewnianym knotem świeca sojowa pali się dłużej i wydajniej. 

Kupując świece, należy zawsze wybierać produkty wysokiej jakości i przyjazne dla środowiska.

Wybierając naturalne świece marki BARPAGO masz pewność, że Twoja świeca wypali się do samego końca. Bez tunelowania i osadzania wosku na ściankach. Przykładamy ogromną wagę, zarówno do jakości wosku, jak i dbamy o wybór najlepszych knotów drewnianych.

Świece BARPAGO są wykonane ręcznie z wosku sojowego i w 100% naturalnych drewnianych knotów. Idealne połączenie niesamowitych olejków eterycznych, czystego spalania i relaksującego trzaskającego dźwięku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *