Jak zrobić świecę sojową w domu? Poradnik — Krok po kroku

Jesteś miłośnikiem świec? W naszym przewodniku opowiemy Ci krok po kroku jak zrobić świece sojowe handmade w domu. Świeczki zapachowe z olejkami eterycznymi to doskonały prezent i sposób na wykorzystanie starych słoików. Wystarczy wosk sojowy, knot do świecy i olejki eteryczne. Jak zrobić świeczkę zapachową? Dowiesz się tego z naszego artykułu. 

Osobiście uwielbiamy dostawać ręcznie robione prezenty, dlatego chcemy podzielić się z wami naszą wiedzą. Samodzielnie zrobiona świeczka sojowa to zarówno świetny pomysł na prezent dla bliskich, jak i kreatywny pomysł na spędzenie popołudnia dla miłośników rękodzieła. Zrób swoją świeczkę sojową DIY samodzielnie w domu.

 

Świeca sojowa barpago

Czego potrzebujesz do zrobienia świecy sojowej?

Wystarczy kilka prostych składników i przybory, które prawdopodobnie masz już w domu. 

Wosk sojowy – Naturalny wosk do świec wytwarzany z nasion soi. Świeczki z wosku sojowego nie wydzielają tylu szkodliwych substancji i toksyn, w porównaniu do świec parafinowych. Podczas zakupu, zwróć uwagę na temperaturę topnienia wosku, im niższa, tym lepsza (temperatury topnienia wosku sojowego wahają się pomiędzy 38°C a 60°C). Osobiście polecamy wosk GoldenWax marki AAK. 

Do wykonania naturalnej świecy możesz również użyć wosk pszczeli, natomiast ma on wyższą temperaturę topnienia i ciężej dobrać do takich świec knot. (temperatura topnienia wosku pszczelego to około 62°C- 70°C), dlatego na początek polecamy ręcznie robione świece z wosku sojowego.

Knot – Bawełniany knot podczas spalania uwalnia między innymi butan. Dlatego proponujemy użyć naturalnego knota do świeczki. Może to być knot konopny lub knot drewniany. Możesz także własnoręcznie zrobić knot do świecy za pomocą bawełnianego sznurka i blaszki do mocowania knota. 

Olejki eteryczne – Do produkcji świeczek sojowych zalecamy używanie wyłącznie olejków eterycznych. Na jedną świeczkę wykorzystasz około 400 kropli olejku eterycznego, czyli około 20 ml. To dużo, ale aby nadać domowym świecom mocny i trwały zapach, musimy użyć dużej ilość olejków.

Słoików — Zwróć uwagę na grubość szkła. Najlepsze będzie grube szkło odporne na wysoką temperaturę. Nie chcemy, aby w trakcie palenia naturalnej świecy eksplodowało nam szkło.

Przyrząd do mieszania wosku — Roztopiony wosk sojowy przykleja się dosłownie do wszystkiego! Do mieszania go warto więc użyć czegoś jednorazowego, na przykład drewnianego patyczka laryngologicznego, lub pałeczki do sushi. Jeśli skorzystasz z innego przyrządu kuchennego, np. łyżki, w prosty sposób możesz oczyścić ją z wosku za pomocą gorącej wody z mydłem.

Drewniane patyczki – Będą przydatne do umocowania knota bawełnianego lub konopnego. Jest to idealne zastosowanie dla wszystkich jednorazowych drewnianych pałeczek, które na pewno masz pod ręką.

 

Dlaczego olejek eteryczny, a nie zapachowy?

Jeśli chcesz zrobić świecę sojową, naturalną w 100%, do produkcji musisz użyć olejków eterycznych. Dlaczego?

Olejki eteryczne są olejkami naturalnymi. Mają właściwości ożywiające, rozluźniające czy relaksujące. Posiadają prawdziwą głębię zapachu, a do tego cudnie pachną!

Olejki zapachowe, to sztuczne aromaty produkowane w laboratoriach, oprócz ślicznego zapachu, nie oferują nic więcej.

Więcej na temat olejków eterycznych możesz dowiedzieć się na naszym blogu lub karcie produktu.

 

Instrukcja wykonania świeczki sojowej — krok po kroku

Poniżej przedstawiamy dokładną instrukcję krok po kroku, jak zrobić świeczkę sojową DIY

 

KROK 1: ROZPUŚĆ WOSK

W pierwszej kolejności rozpuść wosk sojowy w kąpieli wodnej.

Wosk sojowy powinien znajdować się w naczyniu (najlepiej szklanym), które następnie umieścisz w garnku z wodą. Wosk powinien się dość łatwo roztopić. Jeśli zajmie to więcej niż kilka minut, możesz lekko zwiększyć temperaturę, aby przyśpieszyć proces topienia wosku. Wymieszaj roztopiony wosk przy pomocy wybranego przyrządu do mieszania.

Pamiętaj, roztapiając wosk sojowy w kąpieli wodnej w szklanym naczyniu, unikniesz przywierania wosku do jego ścianek.

Uwaga: Wosk, szczególnie po zastygnięciu może przywierać do garnka. Dlatego zalecamy umieścić wosk w naczyniu, które następnie umieścisz w garnku z wodą (w tzw. łaźni wodnej).

 

KROK 2: DODAJ OLEJEK ETERYCZNY

Po rozpuszczeniu wosku możemy rozpocząć dodawanie olejków do świec, wystarczy około 300-400 kropli olejków eterycznych. Dokładna ilość zależy od jakości i rodzaju olejków eterycznych oraz wosku użytego do zrobienia świecy. Olejki do świec dodajemy w dowolnej kolejności. Należy jednak uważać, aby olejki do świec nie przekroczyły dopuszczalnego stężenia zalecanego przez producenta wosku sojowego. Zazwyczaj zalecany jest 6-12% udział olejków eterycznych. Więcej informacji na temat olejków eterycznych znajdziesz na naszym blogu.

Aby ułatwić ci proces tworzenia naturalnych świeczek z wosku sojowego, możesz zakupić u nas gotowe mieszanki naturalnych olejków eterycznych. Takich jak Korzenne Ciasteczko czy Głęboki Relaks. Jeżeli wolisz syntetyczne olejki zapachowe, być może wystarczy użycie mniejszej ilości niż przypadku naturalnych olejków eterycznych. Najlepiej stosować się do zaleceń producentów.

 

KROK 3: USTAW KNOT

Knot możemy przykleić do dna słoików za pomocą odrobiny wosku (lub zakupionych blaszek do knotów). Blaszki do knotów można przykleić do dna słoika także za pomocą taśmy dwustronnej. Możesz także skorzystać ze specjalnych naklejek do knotów lub gorącego kleju (wystarczy tani pistolet na klej z marketu). Wyprostuj i wyśrodkuj knot w naczyniu, dzięki temu zabiegowi zapewnisz równomierne wypalanie Twojej zapachowej świecy sojowej.

Aby wyprostować knot bawełniany, będziesz potrzebować „uchwytu centrującego knot”. Możesz go zakupić lub samodzielnie wykonać, wystarczy że wywiercisz dziurkę w samym środku patyczka laryngologicznego. Po przyklejeniu blaszki do dna naczynia, wprowadź knot przez dziurkę w patyczku a następnie umieść patyczek z knotem na naczyniu. Ustaw knot z patyczkiem tak, aby knot był wystarczająco napięty i znajdował się w samym środku naczynia.

 

KROK 4: WLEJ WOSK Z OLEJKAMI DO NACZYNIA Z KNOTEM

Po przymocowaniu knota do dna naczynia, postaw naczynie na płaskiej powierzchni. Teraz możesz przystąpić do zalewania wosku z olejkami. Rób to powoli i starannie, tak aby nie rozlać wosku po ściankach i na zewnątrz. Po zalaniu odstaw naczynie do stygnięcia (wosk będzie utwardzał się około 1-2 godziny). Poczekaj, aż świeczka zastygnie, a następnie przytnij knot do pożądanej długości, zalecamy przyciąć do wysokości ok. 5 mm.

Twoja naturalna świeca sojowa DIY będzie gotowa do palenia po kilku dniach!

 

Typowe błędy przy robieniu świec sojowych:

Zrób to dobrze, unikając najczęstszych błędów. 

  • Przytnij knot dopiero po utwardzeniu wosku w pojemniku. Knot nie może być za długi ani za krótki. Powinien być przycięty do długości 5 mm.
  • Zabezpiecz swoje knoty za pomocą blaszek, umieszczenie samego knota na dnie słoika bywa problematyczne. Podczas zalewania wosku może się odkleić, jeżeli knot był przyklejony za pomocą samego wosku.
  • Jeśli używasz knota bawełnianego lub konopnego, użyj drewnianego patyczka i umieść go poziomo na słoiku. Drewniany patyczek przymocuj do knota tak, aby knot był ustawiony pionowo.
  • Przed zalaniem wosku do pojemnika, upewniaj się, że knot jest całkowicie prosty. Dzięki temu podczas palenia świecy nie dojdzie do tunelowania wosku! 
  • Bardzo ważne: NIE wylewaj resztek wosku do odpływu! Najlepiej pozwolić, aby resztki wosku sojowego zastygły. Następnie należy je wyskrobać z naczynia za pomocą łyżki i wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.
  • Świeczki sojowe przechowuj w chłodnym miejscu, z dala od promieni słonecznych. 
  • Suszone kwiaty lub ziarna kawy, to piękny ozdobny dodatek do świecy. Niestety mogą przyczynić się do całkowitego gaśnięcia knota lub tunelowania świecy. 

 

 

Pamiętaj!

Podczas palenia świecy postaw ją na stabilnym podłożu.

Nie pal swojej świeczki w pobliżu materiałów łatwopalnych oraz w przeciągach.

Przed ponownym odpaleniem, poczekaj, aż Twoja ręcznie wykonana świeca zastygnie do końca.

 

 

Mamy nadzieję, że nasz skromny poradnik Ci się przyda. A samodzielne zrobienie świeczki zapachowej z wosku sojowego DIY będzie dla Ciebie proste i bezproblemowe. 

Będziemy niezmiernie wdzięczni za komentarz. Chętnie dowiemy się, czy nasz poradnik pomógł Ci w tworzeniu zapachowej świecy sojowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *