Najlepsze olejki eteryczne na stres – Top 11

Najlepsze olejki eteryczne na stres – poznaj nasz ranking

Aromaterapia może być naturalnym lekarstwem na stres. Aromaterapia polega przede wszystkim na inhalacji olejkami eterycznymi, które są pozyskiwane z roślin, w celu promowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Poznaj nasze top 11 – najlepsze olejki eteryczne na stres. 

Twój układ węchowy bezpośrednio wpływa na części mózgu, które są odpowiedzialne za regulowanie emocji. Dlatego zapachy mogą wywoływać wspomnienia i uczucia – zarówno negatywne, jak i pozytywne. Aromaterapia może pomóc w zmniejszeniu stresu i niepokoju, aby osiągnąć harmonię i wewnętrzny spokój.

Oto zestaw olejków eterycznych najlepszych na stres:

 • Najlepszy olejek eteryczny do relaksu: Lawenda
 • Olejek eteryczny na dobry sen: Rumianek
 • Najlepszy do medytacji: Pomarańcza
 • Olejek eteryczny a stany lękowe: Drzewo sandałowe
 • Olejek eteryczny na stres: Szałwia muszkatołowa
 • Najlepszy poprawiacz nastroju: Cytryna
 • Najlepszy do dyfuzorów: Bergamotka
 • Olejek eteryczny do stosowania miejscowego: Róża
 • Na stany depresyjne: Jaśmin
 • Do odpoczynku: Ylang ylang
 • Na lęk: Geranium

Badanie przeprowadzone w 2016 roku wykazało nawet, że aromaterapia w połączeniu z konwencjonalnymi metodami leczenia skutecznie łagodzi ból. Świetnie sprawdzi się tu olejek lawendowy, goździkowy.

Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane, dlatego należy zachować ostrożność podczas ich użytkowania. Należy je również stosować z umiarem zgodnie z zaleceniami producentów. Zwłaszcza w stosowaniu miejscowym, ponieważ wchłaniają się one w skórę i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Olejki eteryczne mimo, że są naturalnym surowcem zawierają w swoim składzie alergeny, dlatego zawsze należy zachować ostrożność. 

Istnieje kilka sposobów stosowania olejków eterycznych, w celu obniżenia stresu. Od stosowania miejscowego (najlepiej w rozcieńczeniu), po wdychanie olejku eterycznego np. rozcieńczonego z wodą (z wykorzystaniem dyfuzorów elektrycznych) lub w olejkiem bazowym (z pomocą przyjdzie kominek zapachowy). Z ciekawostek, w Internecie można zakupić również biżuterię do aromaterapii, na przykład w formie bransoletki ze skały wulkanicznej. 

Ogólna zasada jest taka, aby postępować zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami producenta danego olejku eterycznego, lub mieszanki olejków eterycznych. Jeśli zamierzasz stosować go miejscowo, najlepiej zapoznaj się z instrukcjami i ostrzeżeniami producenta. Następnie przetestuj olejek na niewielkiej powierzchni skóry, aby sprawdzić jak zareaguje. Jeżeli producent nie podał instrukcji stosowania olejków, nie przeprowadzaj eksperymentów na sobie.

 

Czym się kierowaliśmy wybierając najlepsze olejki eteryczne na stres?

Wybraliśmy poszczególne, naszym zdaniem najlepsze olejki eteryczne na stres, ze względu na ich właściwości redukujące stres i przeciw-lękowe. Przyjrzeliśmy się również wszelkim badaniom potwierdzającym skuteczność tych właściwości. 

Olejki eteryczne na stres z naszej listy są ogólnie uważane za bezpieczne w użyciu, jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami i ich przeznaczeniem. 

Przed rozpoczęciem swojej przygody z aromaterapią zwróć uwagę na dawkowanie, sposób aplikacji i ewentualne interakcje z lekami. Niektóre olejki są uważane za bezpieczne w przypadku inhalacji. Mogą jednak działać drażniąco, jeśli zostaną nałożone na skórę w stężeniach tak niskich jak 3 do 5 procent.

 

Najlepszy do relaksu – Lawenda

Eteryczny olejek lawendowy to jeden z najpopularniejszych olejków eterycznych zarówno dla początkujących, jak i ekspertów w dziedzinie aromaterapii. Olejek eteryczny z lawendy wpływa na działanie układu nerwowego i słynie z właściwości przeciw-lękowych i relaksacyjnych, lawenda wywołuje ogólny efekt uspokajający.

W badaniu z 2013 roku wykazano, że użycie mgiełki zapachowej z 3% udziałem olejku lawendowego na odzieży zmniejszyła odczuwalny stres w miejscu pracy.

Lawenda wydziela kwiatowy, aromatyczny zapach i ma wiele zastosowań. Możesz dodać kilka kropli do dyfuzora, nałożyć bezpośrednio na skórę, do kąpieli lub połączyć z innymi produktami lub olejkami.

Olejek lawendowy, stosowany w formie inhalacji drażni błonę śluzową dróg oddechowych i nasila produkcję śluzu.

 

Najlepszy na sen – Rumianek

Rumianek, popularny składnik herbaty, która ma właściwości uspokajające. Olejek eteryczny z rumianku również posiada właściwości relaksacyjne, które mogą pomóc między innymi w zasypianiu.

Olejek eteryczny z rumianku przez lata stosowano w leczeniu różnych dolegliwości i schorzeń. Takich jak: zaburzenia trawienia, stany lękowe, trudno gojące się rany, ból i problemy ze snem.

Badanie z 2017 roku wykazało, że po 8 tygodniach 58,1 procent uczestników stosujących ekstrakt z rumianku doświadczyło redukcji objawów zaburzeń lękowych o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego uogólnionego .

Badanie z 2018 r. wykazało, że rumianek pomógł zmniejszyć objawy lękowe i zmniejszył poziom kortyzolu u badanych. Kortyzol to hormon wytwarzany pod wpływem stresu.

Spróbuj rozpylić olejek eteryczny z rumianku za pomocą dyfuzora elektrycznego lub zaaplikuj kilka kropli olejku z rumianku rzymskiego na poduszkę… Aby doświadczyć jego uspokajającego działania.

 

Najlepszy do medytacji – Pomarańcza

Kolejny olejek eteryczny o właściwościach przeciw-lękowych. Olejek eteryczny pomarańczowy, to olejek cytrusowy, który pomoże Ci się zrelaksować.

Badanie z 2012 roku wykazało, że u uczestników, którzy wdychali olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy, nie zaobserwowano wzrostu niepokoju ani napięcia w sytuacjach, które powinny go wywoływać. W przeciwieństwie do osób, które wdychały aromat kontrolny (olejek z drzewa herbacianego) lub placebo.

Olejek eteryczny z pomarańczy ma także inne właściwości. Oprócz tego, że relaksuje… Pobudza zmysły i zwiększa uważność. W połączeniu z działaniem uspokajającym pomoże Ci stworzyć zrównoważony, harmonijny nastrój, idealny na przykład do medytacji, jogi.

Olejek pomarańczowy można dyfundować lub destylować z innymi produktami.

 

Najlepszy na stany lękowe – Drzewo Sandałowe

Olejek sandałowy pochodzi z drzewa i korzeni Santalum Album, czyli drzewa sandałowego ze wschodnich Indii. To jeden z najcenniejszych surowców na świecie.

Ziemisty i ciepły zapach olejku eterycznego z drzewa sandałowego wykazuje właściwości przeciw-lękowe. Dzięki czemu świetnie nadaje się wspomagająco do terapii stanów lękowych.

Badanie wykazało, że olejek z drzewa sandałowego skutecznie zmniejszał niepokój wśród uczestników badania. Wielkość próby była zbyt mała, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski, ale wyniki były obiecujące.

Delikatny, drzewny olejek eteryczny można rozpylać za pomocą dyfuzora, stosować miejscowo lub bezpośrednio wdychać.

 

Najlepszy na stres – Szałwia Muszkatołowa

Szałwia muszkatołowa (Salvia Sclarea) to kwitnące zioło pochodzące znad basenu Morza Śródziemnego. Może skutecznie zmniejszać poziom kortyzolu w naszej krwi, co będzie przekładało się na redukcję stresu. 

Według badania z 2014 roku olejek eteryczny z szałwii muszkatołowej  w formie aromaterapii skutecznie obniżał poziom kortyzolu. Dodatkowo terapia olejkiem eterycznym z szałwii wywołała działanie przeciwdepresyjne oraz działanie uspokajające u badanych kobiet w okresie menopauzy.

Rozważ wykorzystanie tego olejku eterycznego w swoim dyfuzorze, aby uzyskać uspokajający efekt w Twojej przestrzeni. Możesz go też bezpośrednio wdychać po nałożeniu na wacik lub chusteczkę. Po rozcieńczeniu na nośniku np. olejowym, można go bezpiecznie aplikować bezpośrednio na skórę.

 

Najlepszy poprawiacz nastroju – Cytryna

Wstępne badania wykazały, że eteryczny olejek cytrynowy pozyskiwany z liści rośliny cytrynowej ma właściwości uspokajające i zmniejszające stany lękowe.

Olejek eteryczny cytrynowy to naturalny olejek który poprawia samopoczucie i redukujący poziom stresu, o świeżym, cytrusowym aromacie i wielu innych, świetnych właściwościach.

Według badania z 2018 roku olejek cytrynowy miał wpływ na aktywność dopaminy u myszy. Badanie z 2005 roku wykazało również, że olejek cytrynowy znacząco poprawia poziom uwagi. Dodatkowo poprawia koncentrację, wydajność poznawczą i nastrój uczniów w procesie uczenia się.

 

Najlepszy do dyfuzji – Bergamota

Bergamotka to kolejny przeciw-lękowy olejek eteryczny o delikatnym, lekko cytrusowym aromacie. Pozyskiwany jest ze skórki owocu cytrusowego znanego jako Citrus Bergamia.

Chociaż badania nad działaniem olejku bergamotowego są raczej ograniczone… Niektóre wykazują, że stosowanie tego olejku może zmniejszyć stres i sprzyja relaksowi.

Olejek eteryczny bergamotowy najlepiej sprawdzi się w dyfuzorach. Stosowana miejscowo bergamotka może być fotouczulająca i w kontakcie z promieniami słonecznymi może potencjalnie poparzyć skórę.

 

Najlepszy do stosowania miejscowego – Róża

Wydestylowany z kwiatu róży – olejek eteryczny różany, nie tylko posiada delikatny różany aromat, ale ma także właściwości redukujące napięcie nerwowe.

Jako ciekawostkę w latach 90, przeprowadzono badanie na 8000 kobiet ciężarnych, które wyraziły zgodę na stosowanie aromaterapii podczas porodu. Bo badania wykorzystano 10 różnych olejków eterycznych, między innymi różany. Ponad 50% z nich uznało stosowanie aromaterapii za skuteczną metodą redukowania bólu w czasie porodu. Olejek eteryczny różany w tym badaniu wykazał działanie redukujące ból szczególnie w II fazie porodu, ponadto pomagał się wyciszyć.

 

Najlepszy na depresję – Jaśmin

Olejek jaśminowy to olejek eteryczny otrzymywany z białych kwiatów jaśminu, znanego również jako Jasminun Officinale. Olejek eteryczny jaśminowy jest popularny ze względu na swoje właściwości uspokajające i podnoszące na duchu.

W badaniu z 2013 roku zbadano wpływ na aktywność mózgu uczestników którzy wdychali olejek jaśminowy. Uczestnicy odnotowali znaczny spadek negatywnych emocji i poprawę nastroju.

Badanie przeprowadzone w 2010 roku, w którym badano eteryczny olejek jaśminowy, wykazało, że w porównaniu z placebo, olejek jaśminowy zwiększa nasycenie krwi tlenem, częstość oddechów i podnosi ciśnienie krwi. Uczestnicy grupy stosującej olejek jaśminowy również zgłaszali, że czują się bardziej czujni.

Naukowcy doszli do wniosku, że stymulujące i aktywujące działanie olejku jaśminowego może być przydatne w łagodzeniu depresji i poprawie nastroju.

 

Najlepszy na odpoczynek – Ylang-ylang

Ylang ylang to żółty kwiat w kształcie gwiazdy, który rośnie na drzewie Cananga (Cananga Odorata). Drzewo rośnie w takich szerokościach geograficznych jak Indie, Filipiny, Malezja, Indonezja i części Australii.

Wstępne badania z 2006 roku, sugerują, że olejek ylang ylang może pomóc obniżyć ciśnienie krwi i wywołać efekt relaksujący.

Słodki kwiatowy aromat świetnie sprawdzi się, gdy potrzebujesz odpoczynku i relaksu, ale nie szukasz efektu uspokajającego.

 

Najlepszy na lęk – Geranium

Geraniowy olejek eteryczny pochodzi z roślin z rodzaju Pelargoniumz rodziny Geraniaceae (bodziszkowate). Dominującą nutą zapachową w olejku geraniowym jest nuta kwiatowa z lekkim, nieco cytrusowym aromatem. 

Badania z 2012 roku wykazały że inhalacja olejku eterycznego z geranium istotnie wpływa na obniżenie poziomu lęku (działa uspokajająco), w badaniach stwierdzono także znaczny spadek rozkurczowego ciśnienia krwi u badanych pacjentek po inhalacji olejku geraniowego. 

 

Jak nie dać się oszukać?

 • Sprawdź skład olejku eterycznego, naturalne olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin i w składzie zazwyczaj podawane są ich nazwy botaniczne. Przykład: Olejek Eteryczny Lawendowy – Lavandula Angustifolia Oil
 • Sprawdź nazwę olejku, bardzo często sprzedawcy podają w ofercie sprzedaży nazwę „Olejek Eteryczny” w czasie gdy na butelce widnieje nazwa w języku angielskim „Fragrance Oil” – czyli syntetyczny olejek zapachowy, który nie jest olejkiem eterycznym.
 • Dokładnie sprawdź etykietę, czasami producenci dodają nazwę „Essential” czyli Eteryczny/Niezbędny, aby wprowadzić w błąd konsumenta. Przykład: Essential Fragrance Oils – Fragrance Oils „dopisane” drobnym druczkiem.
 • Cena olejków eterycznych jest przeważnie znacznie wyższa od olejków zapachowych, jeśli wolisz nie natknąć się na oszustwo, unikaj podejrzanie tanich olejków.
 • W przypadku naturalnych olejków, większość producentów pisze na opakowaniu jak użyć olejków do inhalacji, sprzedawcy olejków zapachowych zazwyczaj tego unikają. 

Podsumowanie

Istnieje wiele olejków eterycznych o właściwościach redukujących stres. Niezależnie od tego czego szukasz… Naturalnego lekarstwa na lęk, sposobu na poprawę snu lub łagodzenie stresu, czy też czegoś, co zrównoważy twój nastrój podczas sesji medytacyjnej. W tym artykule poznałeś najlepsze olejki eteryczne na stres, mamy nadzieję, że pomogą Ci zredukować stres życia codziennego. 

 

Pamiętaj jednak, jeśli odczuwasz silny stres lub objawy fizyczne związane ze stresem, najlepiej skonsultować się ze specjalistą! Nie podejmuj żadnych działań na własną rękę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *