Czy świece parafinowe są zdrowe?

Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że, możesz narażać swoje zdrowie, paląc świece parafinowe.

Świece parafinowe zawierają wiele szkodliwych substancji. Jeśli palenie świec jest częścią Twojej codziennej rutyny, czas poznać je bliżej.

Wspólnie przeanalizujemy pochodzenie, skład parafiny oraz krótki rys historyczny.

Dlaczego powinieneś zaprzestać palenia świec parafinowych?

Ponieważ emitowane podczas palenia świec parafinowych substancje mogą mieć negatywny wpływ na Twoje  zdrowie! Czy wiesz, że wosk parafinowy używany do produkcji świec jest produktem ubocznym rafinacji ropy naftowej? Parafina podczas spalania wydziela benzen i toluen!

 

Kiedy pojawiły się świece parafinowe?

Wosk parafinowy stał się popularnym składnikiem świec około 1868 roku.

Naukowcy pracujący wówczas z ropą i jej pochodnymi odkryli, że ropa naftowa krzepnie po ochłodzeniu.

Dodatkowo odkryto, że ma stosunkowo niską temperaturę topnienia.

Odkryty wówczas uboczny produkt rafinacji ropy naftowej — wosk parafinowy, został uznany za idealny surowiec do świec.

 

Analiza składu wosku parafinowego

Parafina po usunięciu z rafinerii jest zwykle bielona przez dodanie dioksyn.

Jej teksturę poprawia się, za pomocą akrolynu. Związek ten wpływa negatywnie na ludzki organizm i jest znanym czynnikiem rakotwórczym.

Następnie  jest zmieszana z kwasem stearynowym, aby ją utwardzić.

Po takiej obróbce nadaje się na wosk do produkcji świec.

Zawartość dodatków poprawiających wygląd parafiny nie zachwyca, prawda?

Wosk parafinowy wprawdzie ma świetne właściwości przewodzące zapach. Dodatkowo jest stosunkowo tanim surowcem do produkcji świec. Na tym jednak koniec plusów.

Świece parafinowe w trakcie spalania, wydzielają m.in. toluen i benzen, naftalen. Związki te są rakotwórcze. Ponadto oddziałują negatywnie na nasz układ oddechowy, nerwowy i dokrewny.

Wdychanie trującej mieszanki podczas chwil relaksu nie jest dobrym pomysłem. Warto mieć świadomość, jaki skład ma wosk parafinowy!

 

Czy świece parafinowe są szkodliwe? Jakie są największe minusy zdrowotne?

Świece parafinowe mogą powodować swędzenie, łzawienie oczu, a czasem nawet bóle oczne. Często mogą też powodować bóle głowy. Jeśli chcesz uniknąć tych nieprzyjemnych efektów ubocznych, radzimy wybrać świece z naturalnego wosku.

Dolegliwości oczu to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Świece parafinowe mogą szkodzić zdrowiu na wiele sposobów.

 

Świece parafinowe są szkodliwe dla płuc

Twoje płuca odgrywają ważną rolę w zapewnieniu Ci zdrowia. Kiedy ćwiczysz, uczestniczą w natlenianiu Twojej krwi (zyskujesz lepszą wydolność) i oczyszczają ją z toksyn. Twoje płuca na pewno będą Ci wdzięczne, jeśli świece parafinowe zastąpisz naturalnym woskiem.  Dobrym wyborem będzie świeca sojowa.

Podczas spalania wosku parafinowego, do powietrza uwalniają się niebezpieczne substancje chemiczne oraz sporo dwutlenku węgla.

Pod względem składu opary emitowane przez parafinę, są podobne do spalin z silników diesla.

Wdychanie oparów parafiny może powodować zaostrzenie chorób układu oddechowego. Na przykład astmy oskrzelowej i reakcji alergicznych.

 

Parafina może podrażniać skórę

Jeśli jesteś miłośniczką urody, wśród składników niektórych kosmetyków możesz dostrzec parafinę.

Ewentualnie jej pochodne, np. oleje mineralne.

 

Zachowaj ostrożność! Choć parafina niewątpliwie pozostawia skórę gładką, może jednocześnie zapychać pory (szczególnie w kosmetykach do twarzy). Co będzie się przekładało na pogorszenie stanu skóry. Mogą pojawiać się niechciane wypryski i podrażnienia skóry.

Podobnie jak wiele innych składników, parafina występuje w różnych postaciach. Niektóre z tych form są bardziej szkodliwe, inne mniej.

Co do zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć. Radzimy Wam więc unikać kosmetyków z zawartą w ich składzie parafiną.

Twoja skóra nie jest odporna na opary unoszące się w powietrzu, poprzez pory skórne, oddycha.

Przebywanie w pomieszczeniu z oparami wosku parafinowego może pogorszyć schorzenia skóry, np. atopie i alergie.

 

Skoro już wiemy, że zapachowe świece parafinowe są szkodliwe, czego możesz użyć w zamian?

 

Naturalną alternatywą dla parafiny jest wosk sojowy.

Świece zapachowe z wosku sojowego są wolne od szkodliwych substancji.

Jak sama nazwa wskazuje, wosk sojowy otrzymywany jest z soi i jest surowcem w pełni naturalnym.

Charakteryzuje się dużo niższą temperaturą topnienia niż parafina, co wydłuża znacznie czas palenia. Ponadto świece sojowe wytwarzają znikome ilości sadzy i dwutlenku węgla. Są całkowicie wolne od toksycznych związków, nie szkodzą Tobie ani środowisku.

Jeśli jesteś miłośnikiem świec zapachowych, mamy dobrą wiadomość! Wosk sojowy świetnie przyjmuje zapachy. Najlepiej łączyć go za naturalnymi olejkami eterycznymi. Otrzymasz wówczas w pełni naturalną świecę sojową bez sztucznych substancji.

Niezależnie czy tworzysz swoje świece zapachowe, czy jesteś konsumentem. Świece sojowe idealnie rozprowadzą zapach po całym pomieszczeniu. Pozwolą Ci zanurzyć się w cudownych aromatach, które wniosą do Twojego domu odrobinę luksusu.

Jako naturalny, nietoksyczny i odnawialny zasób, wosk pozyskiwany z nasion soi pozwoli Ci cieszyć się świecami. Które nie oddziałują negatywnie na Twoje zdrowie i planetę.

Zaopatrując się w naturalne świece sojowe, zyskujesz wegański, ekologiczny produkt.

Zdrową alternatywą są również świece z wosku pszczelego! Minusem wosku pszczelego jest jednak wysoka cena.

Aby mieć pewność, że dokonujesz wyboru przyjaznego środowisku i ludziom, szukaj świec sojowych wysokiej jakości. Masz wówczas gwarancję, że wosk z nasion soi pochodzi ze zrównoważonych upraw. Działających w zgodzie z ruchem Fair Trade.

Oczywiście nie kupujesz świecy tylko po to, by uratować Ziemię.

Decydując się na sojową świecę zapachową, chcesz mieć pewność, że Twoja świeca będzie się dobrze i długo palić. Oraz że będzie wyglądać estetycznie i pięknie pachnieć.

Wysokiej jakości świece sojowe zapewnią Ci same pozytywne wrażenia. A te zawierające naturalne olejki eteryczne będą uwalniać do powietrza nuty kojące zmysły. Decydując się na świecę sojową naszej produkcji, zyskasz wszystkie zalety tego produktu.

 

Małe, przyjazne dla środowiska akcenty

Staramy się pomóc Ci odejść od świec parafinowych przede wszystkim z uwagi na ich szkodliwość. Jednak chcielibyśmy promować przyjazne podejście do środowiska.

Poza wyborem naturalnego wosku i zapachu uzyskanego z olejków eterycznych sięgaj po świece, w opakowaniach nadających się do ponownego użycia.

Firmy korzystające z takich opakowań zawsze z dumą reklamują swoje podejście.

Nie musisz zapuszczać się zbyt daleko, aby znaleźć odpowiednią świecę.

Kupując sojowe świece firmy BARPAGO możesz cieszyć się takimi świecami. Są zarówno piękne, pachnące przez cały okres palenia, jak i przyjazne dla środowiska.

A kiedy wypalisz już swoją świecę z wosku sojowego, wystarczy umyć szkło. Możesz użyć go ponownie, zamiast wyrzucać do kosza.

 

Świece z wosku naturalnego czy z parafiny?

Świece parafinowe mają i będą mieć swoich zwolenników. Mają stosunkowo niską cenę, dobrze pachną i są bardzo powszechne. Jednak odpowiadając na pytanie, czy świece parafinowe są szkodliwe? Tak, są! Dlatego warto znać zagrożenia płynące z ich użytkowania.

Osobiście zawsze sięgamy po naturalne rozwiązania. Świeca sojowa zdecydowanie należy do tej grupy produktów. Ich cena jest wyższa, jednak jakość, jaką za sobą niosą, jest bezkonkurencyjna.

Teraz gdy ustaliliśmy, czy świece parafinowe są szkodliwe i poznaliśmy dostępne alternatywy, czas na zakupy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *