Naturalne środki do czyszczenia z olejkami eterycznymi – poznaj nasze top 10

Spraw, aby sprzątanie stało się  jeszcze bardziej efektywne, używając idealnej mieszanki olejków eterycznych. Olejki eteryczne to niewątpliwie naturalne środki do czyszczenia, po które warto sięgać w codziennej rutynie sprzątania. Dowiedz się dlaczego.

 

Istnieje ogromna liczba olejków eterycznych o właściwościach czyszczących i dezynfekujących.

Niektóre działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, inne odstraszają szkodniki, a jeszcze inne pomagają neutralizować nieprzyjemne zapachy.

 

Połączenie kilku kropli olejków eterycznych z wodą, zamkniętych w buteleczce z atomizerem to niezwykle łatwy sposób na stworzenie skutecznej i całkowicie naturalnej mgiełki czyszczącej. Przy tak dużej liczbie olejków eterycznych do wyboru, możesz dostosować  zapach mgiełki do swoich indywidualnych upodobań zapachowych.

W tym artykule zawęziliśmy długą listę skutecznych olejków eterycznych do dziesięciu najskuteczniejszych, możesz ich bezpiecznie używać do czyszczenia domu.

 

Po co używać olejków eterycznych jako środki do czyszczenia?

Olejki eteryczne to niepozorne substancje pochodzenia roślinnego o wielkiej mocy. Niosą za sobą mnóstwo korzyści, skutecznie czyszczą, pięknie pachną i dbają o bezpieczeństwo w naszych domach, w naturalny sposób odkażając czyszczone powierzchnie. Dodatkowo olejki eteryczne są wegańskie i bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować olejki eteryczne w ramach rutynowego sprzątania, a to tylko niektóre z zalet:

 • Mają właściwości dezynfekujące. Mogą skutecznie neutralizować bakterie, grzyby i wirusy.
 • Olejki cytrusowe mają właściwości pomocne w czyszczeniu tłuszczu, brudu i pozostałości.
 • Ich wspaniałe zapachy sprawią, że Twój dom będzie pachniał świeżością przez wiele długich godzin.

 

Jak wybrać olejek eteryczny do czyszczenia

Istnieje wiele różnych olejków eterycznych, ale aby uzyskać najlepsze rezultaty w utrzymaniu czystości w domu, zalecamy stosowanie wyłącznie czystych olejków eterycznych. Jak odróżnić olejek eteryczny od olejku zapachowego, kliknij w link i dowiedz się jak nie dać wprowadzić się w błąd!

Używanie naturalnych olejków eterycznych do czyszczenia zapewni, że na powierzchniach Twoich mebli i podłóg użyte zostaną jedynie naturalne dobrodziejstwa płynące z natury – zamiast ukrytych chemikaliów lub innych szkodliwych substancji, które mogą być potencjalnie groźne dla zdrowia domowników i zwierząt współzamieszkujących.

Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej naturalnych preparatów czyszczących, a konsumenci coraz chętniej po nie sięgają. Warto jednak czytać składy takowych specyfików aby upewnić się, że deklarowany skład faktycznie jest naturalny.

 

Jakich jest 10 najlepszych olejków eterycznych do czyszczenia?

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych olejków eterycznych do codziennego sprzątania domu. Pamiętaj jednak, że każdy z poniższych olejków eterycznych należy stosować w rozcieńczeniu zgodnie z zaleceniami producenta!

Związki chemiczne zawarte w olejkach eterycznych choć występują w nich naturalnie mogą mieć potencjalne działanie drażniące i/lub alergizujące. Ponadto jeśli sięgasz po 100% czysty olejek eteryczny, jest on niczym nierozcieńczany, masz do czynienia ze skoncentrowaną formą olejku, dlatego tak ważne jest rozcieńczenie i uważność podczas sporządzania własnego preparatu czyszczącego, warto zaopatrzyć się w rękawiczki ochronne i uważać podczas dozowania, aby olejek nie dostał się do oczu.

1. Olejek cytrynowy

Wszystkie olejki cytrusowe słyną z silnych właściwości czyszczących i dezynfekujących, a olejek cytrynowy jest jednym z najsilniejszych.

Olejek eteryczny z cytryny w swoim składzie zawiera takie substancje jak, jak D-limonen, B-pinen, cytral, L-pinen, kanfen, citropten oraz B-felandren. Wszystkie te związki odpowiadają za jego właściwości czyszczące i biobójcze.

Naturalny olejek cytrynowy idealnie nada się do zwalczania bakterii i grzybów we wszystkich obszarach domu. Będzie szczególnie przydatny w utrzymaniu czystości w kuchni (świetnie rozpuszcza i usuwa tłuszcz) –  taki naturalny preparat może z powodzeniem zastąpić syntetyczne środki do czyszczenia kuchni. Olejek eteryczny z cytryny świetnie zda egzamin także w łazience, ze względu na właściwości odkażające. Olejek cytrynowy jest pierwszym wyborem wielu osób, jeśli chodzi o naturalne środki do czyszczenia, a ostry, higieniczny zapach cytryny sprawia, że Twój dom pachnie tak czysto, jak wygląda.

Eteryczny olejek cytrynowy dodatkowo słynie ze swoich właściwości neutralizujących niepożądane zapachy i wykazuje właściwości odstraszające insekty, jest naturalnym repelentem – warto więc pomyśleć o naturalnej mgiełce zapachowej, która nada Twoim wnętrzom piękny, świeży zapach, a ponadto odstraszy nieproszonych gości, np. komary, szczególnie latem.

 

2. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego, używany jest od wieków ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, jest dobrze znany ze swojego działania ochronnego przed infekcjami. Jest chętnie wykorzystywany w zwalczaniu infekcji górnych dróg oddechowych, działa odkażająco.

Olejek herbaciany jest w stanie zwalczyć bardzo dużą liczbę bakterii, wirusów i grzybów. Świetnie nada się jako dodatek do prania i do mycia podłóg i blatów. Może też zastąpić środki do czyszczenia zmywarki czy bębna pralki. Kupując naturalne środki do czyszczenia, w szczególności do łazienki, być może znajdziesz w ich składzie ten fantastyczny olejek – sprawdź, zawsze warto czytać składy.

Te silne efekty powszechnie przypisuje się składnikowi terpinen-4-ol, jednym z głównych aktywnych składników drzewa herbacianego.

 

3. Olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy ma silne działanie przeciwgrzybicze, co pomaga zapobiegać rozwojowi grzybów w domu. Świetnie sprawdzi się do mycia łazienki, która ze względu na to, że jest zazwyczaj najcieplejszym pomieszczeniem w domu i najbardziej narażonym na działanie wilgoci, warunki te stanowią idealne środowisko do rozwoju grzybów. Środki do czyszczenia sanitariatów bardzo często w swoim składzie zawierają olejek eukaliptusowy,

Eukaliptus jest jednym z najczęściej stosowanych olejków do tworzenia środków do czyszczenia i jest stosowany w tym celu od wieków.

 

4. Olejek pichtowy

Olejek pichtowy jest znany także jako olejek eteryczny z jodły. To olejek o niezwykłym działaniu oczyszczającym, który może poprawić jakość powietrza i chronić przed patogenami unoszącymi się w powietrzu. Pozyskiwany jest z młodych pędów jodły  Abies sibrica, porastającej jedno z najczystszych ekologicznie miejsc na Ziemi – Syberię.

Jego świeży, leśny zapach sprawia, że doskonale sprawdzi się także jako odświeżacz powietrza w formie mgiełki lub dyfuzora, świetnie zda też egzamin gdy postanowisz go użyć tworząc własne środki do czyszczenia.

Na bogaty skład olejku pichtowego składa się między innymi octanu bornylu i kamfenu. Substancje te wykazują silne działanie przeciwzapalne, bakterio i wirusobójcze. Dlatego naturalne preparaty czyszczące zawierające olejek pichtowy będą świetną alternatywą dla syntetycznych dezynfektantów.

 

5. Olejek mirtowy

Delikatny olejek mirtowy jest idealny do stosowania na skórę, komponując własne środki do czyszczenia powierzchni, można rozważyć jego użycie, dodatkowym atutem takiego preparatu będzie kojące działanie na skórę, syntetyczna chemia niestety często ją podrażnia. Dzięki właściwościom antybakteryjnym świetnie nada się do odkażania powierzchni, pozostawiając przyjemny, kojący zapach. Z ciekawostek, bywa wykorzystywany jako dodatek naturalnych dezodorantów, wykazuje właściwości niwelujące nieprzyjemne zapachy. Wykazuje także właściwości odstraszające komary.

Olejek mirtowy ma silne właściwości antybakteryjne dzięki zawartemu w nim cyneolowi.

 

6. Olejek miętowy

Eteryczny olejek miętowy to jasny, higieniczny olejek o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Jest także znanym środkiem odstraszającym pająki ze względu na zawarte w swoim składzie monoterpenoidy, które podobno działają jak fumiganty.

Rozpylanie go w rogach pomieszczeń może pomóc odstraszyć pająki od tkania pajęczyn w tych miejscach.

 

7. Olejek grejpfrutowy

Olejek grejpfrutowy ma nie tylko podnoszący na duchu, oczyszczający zapach, ale badania wykazują, że olejek grejpfrutowy może zwalczać sześćdziesiąt siedem różnych biotypów drobnoustrojów. Jego odświeżający zapach nada Twoim pomieszczeniom wyjątkowy zapach czystości, utrzymujący się przez wiele godzin po jego użyciu, np do czyszczenia blatu kuchennego. Dodatkowo jak każdy olejek cytrusowy rewelacyjnie usunie tłuszcz z niepożądanych miejsc. Niektóre naturalne środki do czyszczenia zawierają w swoim składzie naturalny olejek eteryczny z grejpfruta.

 

8. Olejek bazyliowy

Antybakteryjny, przeciwwirusowy i przeciwgrzybiczy olejek bazyliowy ma wiele zastosowań w sprzątaniu domu. Stosowany do sprzątania kuchni nada pomieszczeniu aromatycznego zapachu zachęcającego do gotowania.

 

9. Olejek z trawy cytrynowej

Olejek eteryczny z trawy cytrynowej, znany też jako lemongrass zawiera w swoim składzie 70-80% cytralu, jest to składnik nadający mu silne właściwości antybakteryjne. Dodatkowo jego świeży zapach poprawi Twój nastrój i nada Twojemu domowi powiewu świeżości, który dodatkowo wzmocni wrażenie czystości. 

 

10. Olejek eteryczny z nasion marchwi

Olejek z nasion marchwi ma niezwykle silne właściwości antybakteryjne i przeprowadzono wiele badań w celu sprawdzenia skuteczności składników zawartych w nasionach marchwi przeciwko szeregowi szkodliwych mikroorganizmów. 

 

Czy olejki eteryczne są bezpieczne dla psów ?

Jeśli mieszkasz z futrzanym przyjacielem, zrozumiałe jest, że możesz martwić się, jak olejki eteryczne będą na niego wpływać, i z pewnością należy o tym pamiętać.

Psy mają niezwykle silny zmysł węchu, a ich nosy zawierają łącznie około 300 milionów receptorów. Dlatego wybierając olejki eteryczne do domu, ważne jest, aby wybrać takie, które nie wyrządzą im żadnej szkody. Tą wiedzę warto posiadać także jeśli planujesz tworzyć własne środki do czyszczenia, w końcu będziesz je stosować do sprzątania części zamieszkiwanych także przez psa. 

 

Poniżej wymieniamy olejki eteryczne uważane za bezpieczne dla psów:

 

Olejek z trawy cytrynowej

Olejek lawendowy

Olejek imbirowy

Olejek rozmarynowy

 

Ogólna zasada jest taka, że jeśli mieszkasz z psem, staraj się unikać olejków cytrusowych, ponieważ mogą one wykazywać właściwości toksyczne dla Twojego czworonoga.

Niemniej, naszym zdaniem warto sięgać po naturalne środki do czyszczenia, szczególnie jeśli mieszkacie z psem, z założenia to co naturalne jest mniej szkodliwe. Mieszkanie z psem wiążę się z narażeniem na zapachy odzwierzęce, stosując olejki eteryczne uznane za bezpiecznie do stosowania w obecności psa możesz poradzić sobie z tym problemem. Wystarczy dodać kilka kropli olejku eterycznego do prania legowiska, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Świetnym rozwiązaniem będzie także dodatek olejku eterycznego do mycia podłóg. 

Olejki eteryczne wykazują korzystne działanie na psy, w ostatnich latach pojawił nowy dział aromaterapii – aromaterapia weterynaryjna, olejki eteryczne wykorzystywane w tej dziedzinie nauki służą do poprawy samopoczucia Twojego pupila. Mogą skutecznie wyciszyć psa lękowego, zmniejszyć występowanie zachowań agresywnych, działa też korzystnie na bóle stawów, szczególnie u psów dużych i starszych. Aromaterapia weterynaryjna jednak, w przeciwieństwie do aromaterapii ludzi wymaga wiedzy specjalistycznej, znajomości olejków eterycznych jak i ich działania, znajomości bezpiecznego dopuszczalnego stężenia.

Ważne jest, aby stosować olejki eteryczne specyficzne dla danego gatunku zwierząt. Nie każdy olejek eteryczny, który będzie dobry dla psa, będzie odpowiedni dla kota.

 

Czy mogę używać olejków eterycznych w obecności kotów?

Koty są nieco bardziej podatne na działanie olejków eterycznych, dlatego znacznie więcej zapachów może być dla nich potencjalnie niebezpiecznych. Dzieje się tak dlatego, że kocie enzymy wątrobowe nie są w stanie rozłożyć niektórych silnych aromatów.

Do czyszczenia domu w obecności kota można stosować olejek z rozmarynu, imbiru i trawy cytrynowej w niskich stężeniach, ale zawsze, dla bezpieczeństwa Twojego zwierzaka najlepiej wcześniej skonsultować się z weterynarzem.

 

Jak zrobić własną mgiełkę czyszczącą z olejkami eterycznymi?

A teraz najprzyjemniejsza część – wykonanie samodzielnej mgiełki. Mgiełki jako naturalne środki do czyszczenia są stosunkowo łatwe w przygotowaniu i prawdopodobnie wystarczą Ci na długi czas, zanim ponownie będziesz musiał rozważyć napełnienie buteleczki z atomizerem mieszanką olejków eterycznych.

Własne środki do czyszczenia z olejkami eterycznymi są również niezwykle opłacalne, ponieważ na każdą pełną butelkę mgiełki czyszczącej wystarczy tylko kilkadziesiąt kropli danego olejku eterycznego. Możesz także dowolnie mieszać różne olejki zapachowe, np. olejek grejpfrutowy, z drzewem herbacianym i trawą cytrynową. Tworzysz zatem zapach optymalny dla Twoich preferencji zapachowych, w pełni naturalny i o znanym, prostym składzie.

Poniżej szczegółowo opisaliśmy wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia uniwersalnego środka do czyszczenia domu.

 

Będziesz potrzebować:
 • Szklanej butelki z rozpylaczem o pojemności 500 ml
 • 60 ml Białego octu
 • 300 ml Wody destylowanej
 • 30 kropli Olejku eterycznego (około 10-15ml)

 

Jak zrobić mgiełkę czyszczącą z olejkami eterycznymi:
 • Dodaj wszystkie składniki bezpośrednio do butelki, zaczynając od wody, a kończąc na wybranych olejkach eterycznych,
 • Dobrze wstrząśnij butelką, tą czynność należy powtarzać przy każdym ponownym użyciu, aby olejki eteryczne równomiernie rozprowadziły się w mieszaninie.  
 • Spryskaj powierzchnię i wytrzyj czystą szmatką lub papierem ręcznikowym do sucha,
 • Gotowe! Teraz możesz cieszyć się czystą i pachnącą powierzchnią blatu, podłogi, ubikacji.

 

Jak rozcieńczyć olejki eteryczne w środkach do czyszczenia?

Powyższy przepis sprawdzi się w przypadku każdego olejku z naszej listy, ale jeśli szukasz delikatniejszego zapachu, lub nie przejmujesz się zbytnio właściwościami czyszczącymi możesz rozważyć dodanie do mieszanki mniejszej liczby kropli olejku eterycznego.

W takich przypadkach sugerujemy użyć 10-20 kropli olejku eterycznego.

Pamiętaj, że dla własnego bezpieczeństwa, każdy olejek eteryczny należy rozcieńczyć przed użyciem.

 

Wskazówki – środki do czyszczenia z olejkami eterycznymi

Zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek, których należy przestrzegać, szczególnie jeśli jesteś początkującym użytkownikiem olejków eterycznych tworząc własne środki do czyszczenia:

 

 • Zawsze dodawaj olejki eteryczne do butelki na końcowym etapie,
 • Jeśli zauważysz separację oleju i wody, nie martw się! Jedyne, czego potrzebuje butelka, to dobre wytrząśnięcie, aby je ponownie połączyć w jednorodną mieszaninę,
 • Jeśli to możliwe, użyj ciemnej, szklanej butelki z rozpylaczem, aby zabezpieczyć olejki przed potencjalnym utlenieniem i promieniami słonecznymi.

 

Często Zadawane Pytania

 

Jaki olejek eteryczny zabija najwięcej zarazków?

Wiadomo, że do dezynfekcji powierzchni najlepiej sprawdzą się olejki cytrusowe, takie jak cytrynowy czy grejpfrutowy. A także olejki orzeźwiające, takie jak olejek z mięty pieprzowej czy eukaliptusowy, mają najsilniejsze działanie przeciwdziałające infekcjom.

 

Jakie olejki eteryczne mogą uchronić Cię przed chorobami?

Olejek eukaliptusowy i olejek z drzewa herbacianego są popularnymi środkami zapobiegającymi chorobom i łagodzącymi objawy ze strony układu oddechowego. Dobrym wyborem są także olejki cytrusowe oraz nasza własna mieszanka „Miętówka”.

 

Czy mogę używać olejków eterycznych jako jedyne środki do czyszczenia?

Chociaż olejki eteryczne mogą być bardzo skuteczne w walce z zarazkami i ogólnie pojętymi nieczystościami, najlepiej stosować je w połączeniu z dostępnymi na rynku środkami czyszczącymi- mimo wszystko profesjonalne środki czystości są i będą niezastąpione. Jeśli jesteś zwolennikiem naturalnych rozwiązań sięgnij po mydło marsylskie a dodatek olejków eterycznych potraktuj jako dodatkowy bonus czyszczący i zapachowy. Mydło marsylskie dawniej było stosowane jako środek piorący i myjący podłogi.

W ostatnim czasie pojawił się trend, który promuje powrót do dawnych, naturalnych rozwiązań i metod naszych babć. Ów trend obejmuje wszystkie dziedziny życia, od naturalnych metod leczenia różnych dolegliwości (aromaterapia, ziołolecznictwo), przez gotowanie, po sprzątanie. Jest to dobry nawyk, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie na każdym kroku jesteśmy bombardowani chemicznymi związkami, zarówno w żywności jak i we wdychanym powietrzu. Samodzielne tworzenie preparatów czyszczących jest więc nie tylko ekologiczne ale i dobre dla naszego zdrowia. Naturalne środki do czyszczenia mają nie tylko pewny, znany skład, zaskoczą Cię wyjątkowymi zapachami. 

Niemniej czyszczące mgiełki zapachowe nadadzą się jako doraźne odświeżenie, gdy powierzchnie wydają się nieco brudne pomiędzy generalnymi porządkami. Dodatkowo odświeżą zapach w Twoim domu. 

 

Niezależnie od tego, czy sprzątasz na bieżąco, czy też myślisz o wiosennych, generalnych porządkach, olejki eteryczne mogą Ci pomóc.

 

Poświęć trochę czasu na odkrycie swoich ulubionych, naturalnych zapachów i pamiętaj, aby zadbać także o bezpieczeństwo swoich futrzanych przyjaciół. Jeśli masz wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania danego olejku eterycznego skonsultuj się ze specjalistą.

Pamiętaj, że naturalne środki do czyszczenia to Twój wybór, niemniej warto rozważyć wdrożenie ich stosowania w Twojej codzienności, są znacznie mniej szkodliwe niż sklepowa chemia gospodarcza. Ponadto masz wpływ na kompozycję zapachową, a dodatkowo zyskujesz walory w postaci kojącego działania na skórę (w przypadku większości olejków eterycznych).

 

Jeżeli wolisz skorzystać z gotowego rozwiązania, polecamy nasze naturalne mgiełki zapachowe. Służą nam głównie do odświeżania tkanin, natomiast bardzo często używamy rozcieńczonych mgiełek cytrusowych jako środki do czyszczenia blatu w kuchni oraz wycierania kurzu z drewnianych mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *