Olejki eteryczne a olejki zapachowe: jaka jest różnica?

Oto jak odróżnić te dwa popularne rodzaje olejków. Zarówno olejki zapachowe, jak i olejki eteryczne są szeroko stosowane. Dzięki użyciu kilku kropli olejku aromatycznego możesz całkowicie odmienić zapach w domu.

Nie wiesz, jak je odróżnić? Pomożemy Ci.

Różnica między olejkami eterycznymi i olejkami zapachowymi jest niebagatelna. 

Obydwa mają jedno wspólne zastosowanie – są kluczowymi składnikami produktów zapachowych.

Pachnące olejki są chętnie dodawane do produktów kosmetycznych. Znajdziesz je w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów. A także w produktach do masażu.

Oba rodzaje olejków są szeroko stosowane w produktach zapachowych do domu. Są odpowiednie do produkcji świec i dyfuzorów służących do aromatyzacji pomieszczeń i odświeżenia wnętrza. 

Zrozumiałe jest, że wiele osób ma problem z rozróżnieniem olejków eterycznych od zapachowych. Istnieją jednak między nimi istotne różnice, o których warto wiedzieć. 

Rozwikłajmy więc tę zagadkę i zażegnajmy mity raz na zawsze. Wierzymy, że ten wpis na naszym blogu pomoże Ci w przyszłości dokonać świadomego zakupu. 

 

Czym są olejki eteryczne? Sposób pozyskiwania i właściwości 

Olejki eteryczne, to produkty w pełni naturalne. Otrzymuje się je z ekstraktów roślinnych lub innych źródeł naturalnych. Olejki eteryczne to aromatyczne mieszaniny, naturalnie występujących w roślinach związków chemicznych (aldehydów, ketonów, eterów i estrów).

Najczęściej olejki eteryczne pozyskuje się na drodze destylacji. Destylacja polega na oddzieleniu naturalnie występujących w roślinie olejów, od wszystkich innych substancji w nich zawartych.

Części rośliny, z której chcemy pozyskać olejek eteryczny, np. kwiat, poddawana jest działaniu gorącej pary wodnej. Woda z innymi związkami ulega skropleniu, a powstały olejek, osadza się na jej powierzchni. Pozyskany w ten sposób olejek, jest łatwy do odseparowania. 

Produktem ubocznym tego procesu są roślinne hydrolaty. Chętnie stosowane w kosmetyce, np. woda różana.

 

Alternatywne sposoby pozyskiwania olejków eterycznych

Olejki eteryczne można też uzyskać poprzez ogrzewanie, nazywane też destylacją suchą. To proces analogiczny do klasycznej destylacji parą wodną.

Surowiec, z którego ma być pozyskany olejek eteryczny, podgrzewana się bezpośrednio, bez dodatku substancji pośredniczącej. W tym wypadku pary wodnej.

Ogrzewanie uwalnia dodatkowe nuty zapachowe, ukazując dodatkową, pożądaną głębię.

Ostatnim rodzajem destylacji jest frakcjonowanie. Jest w pewnym sensie dodatkiem do procesu klasycznej destylacji. Frakcjonowanie pozwala na separowanie konkretnych składników zapachowych z pozyskanej mieszaniny olejowej. Dzięki temu można modulować zapach, korzystając z konkretnych właściwości związków zawartych w olejkach eterycznych. 

Olejki eteryczne można również pozyskać poprzez tłoczenie, ten proces ma przede wszystkim zastosowanie dla roślin cytrusowych. Polega na wyciskaniu olejków eterycznych ze skórki owoców cytrusowych. W przypadku cytrusów jest to właściwie jedyna opłacalna metoda pozyskiwania olejków cytrusowych. Olejki zawarte w skórce cytrusowej można wytłaczać ręcznie lub za pomocą specjalnie do tego przystosowanej prasy.

Na tym jednak nie koniec. Olejki eteryczne można również pozyskiwać na drodze maceracji i adsorpcji. Inaczej metody zwanej enfleurage. Są to jednak metody bardzo kosztowne i stosowane rzadko. Obie metody wykorzystują płynny tłuszcz, który ma za zadanie wyciągnąć zapach z danego surowca roślinnego.

Olejki eteryczne pozyskuje się z różnych części roślin, nasion, pąków, liści, kwiatów, kory, korzeni, pędów, owoców. Olejki eteryczne gromadzą się przede wszystkim w wydzielniczej tkance danej rośliny. Są końcowym metabolitem przemiany materii danej rośliny.

Olejki eteryczne są kwintesencją materiału naturalnego. Drogocenne składniki w nich zawarte można wykorzystać w celu promowania korzyści zdrowotnych.

 

Właściwości i zastosowanie olejków eterycznych

Naturalny olejek eteryczny możesz wykorzystać na wiele sposobów. Chcąc uzyskać właściwości aromaterapeutyczne, możesz rozpylić go w domu za pomocą dyfuzora. Dodanie kilku kropli do olejku do masażu, również może być dobrym pomysłem. Rozważ stosowanie olejków eterycznych również w codziennej pielęgnacji skóry i włosów. Dodaj kilka kropli olejku do ulubionego szamponu do włosów lub do wody podczas kąpieli.

 

Czym są olejki zapachowe?

To sztucznie stworzone zapachy, które mają naśladować coś, co możesz spotkać w prawdziwym świecie. Lub zapewniać wrażenia zapachowe, których próżno szukać w naturze.

W laboratoriach można wytwarzać syntetycznie olejki o różnych zapachach. Od klasycznych zapachów, takich jak jaśmin i olejek z drzewa sandałowego. Po całkowicie unikalne kombinacje np. naśladujące zapachy markowych perfum.

Ich produkcja jest zdecydowanie tańsza niż pozyskiwanie naturalnych olejków eterycznych. Co przekłada się na niższe ceny, w stosunku do cen olejków eterycznych.

Syntetyczne olejki zapachowe poza wrażeniami zapachowymi nie niosą za sobą żadnych dodatkowych korzyści. Nie nadają się do aromaterapii, nie wolno ich stosować bezpośrednio na skórę. Mają za zadanie pachnieć i kropka. Według niektórych badań bezpieczeństwo ich stosowania jest dyskusyjne. Dlatego ostatnio coraz większą popularność zyskują naturalne kosmetyki, pozbawione sztucznych aromatów.

 

Czy naturalne olejki eteryczne są tym samym co olejki zapachowe?

Krótko mówiąc, nie. Chociaż oba olejki nadadzą twojemu domowi piękny i odświeżający zapach. Ich właściwości i zastosowanie nie jest wymienne i nie powinno być traktowane jako takie.

Istnieje wiele czynników wpływających na naszą decyzję, przy wyborze produktów zapachowych. Np. alergie na substancje roślinne lub niechęć do substancji syntetycznych.

Dla tych, którzy po prostu chcą przyjemnego zapachu, oba rodzaje olejków mogą być uznane za odpowiednie. Jeśli jednak szukasz naturalnego środka przeciwbólowego lub zestawu korzyści zdrowotnych, przydatne będą jedynie olejki eteryczne. Pamiętaj, że naturalne olejki można stosować na skórę, jedynie w rozcieńczeniu. 

 

Jak odróżnić olejek eteryczny od zapachowego?

Aby odróżnić jeden od drugiego, warto czytać etykiety. Nie masz pewności, czy olejek lawendowy, który wybrałeś, jest produktem naturalnym, czy syntetycznym?

Większość renomowanych firm – jak Biolovit – wyraźnie zaznacza to na etykiecie. Pierwszym krokiem jest wyszukanie na butelce słów kluczy „eteryczny” lub „zapachowy”. Nie sugerujcie się wyłącznie nazwą w aukcji, ponieważ te czasami bywają mylące.

Możesz także zwrócić uwagę na nazwę botaniczną – będą ją miały tylko olejki eteryczne. 

Warto sięgać do karty charakterystyki danego olejku.

Niektóre olejki zapachowe mogą mieć również bardziej charakterystyczne nazwy np. Black Opium, które nie są powiązane z żadną rośliną.

 

Jaka jest główna różnica między olejkami eterycznymi a zapachowymi? 

Naturalne olejki mają właściwości aromaterapeutyczne. Wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Olejki syntetyczne dostarczają jedynie przyjemny zapach

Poniższa tabela w obrazowy sposób przedstawia główne różnice pomiędzy tymi dwoma popularnymi olejkami. Porównanie uwzględnia właściwości i zastosowanie, obu olejków. 

Rodzaj olejku Pochodzenie Działanie Właściwości Zastosowanie
Olejek eteryczny Naturalne Zapachowe

Terapeutyczne

Aromaterapia

Zapach

Na skórę i włosy

Do masażu

Wziewnie

Olejek zapachowy Syntetyczne Zapachowe Zapach Na skórę i włosy

Do masażu

Wziewnie

 

Co jest lepsze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co jest lepsze. W dużej mierze cel uświęca środki. Zarówno olejki eteryczne, jak i olejki syntetyczne mają swoje wady i zalety. To od Ciebie zależy, który z nich wolisz.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *