Świece zapachowe sojowe w 100% naturalne cieszą się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Jest to naturalna i ekologiczna alternatywa dla tradycyjnych świec parafinowych.
Świece naturalne są otrzymywane z oleju sojowego, posiadają szereg zalet, ale również i wad, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o włączeniu ich do swojej codzienności.
W tym artykule omówimy zalety i kilka wad naturalnych zapachowych świec z wosku sojowego.
Świece naturalne występują w różnych wariantach zapachowych, pojemnościach i mogą mieć różne knoty, najczęściej spotykanymi są drewniane i bawełniane.
W dzisiejszym zabieganym świecie często brakuje nam czasu na autorefleksję. Decyzje, szczególnie te zakupowe, podejmujemy często pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się zbyt wiele nad konsekwencjami naszego zakupu.
Naturalne świece, to kwestia wyboru, warto jednak poznać ten wyjątkowy produkt i przed dokonaniem zakupu rozważyć zarówno ich zalety jak i wady. Świece naturalne z wosku sojowego to bardzo ciekawy i wdzięczny produkt.
Zalety świec z wosku sojowego:
1. Przyjazne dla środowiska:
Wosk sojowy jest zasobem odnawialnym, ponieważ soja jest łatwo dostępna i prosta w uprawie. To sprawia, że naturalne świece wyprodukowane na bazie wosku sojowego są zrównoważonym wyborem w porównaniu ze świecami parafinowymi, które pochodzą z nieodnawialnej ropy naftowej.
2. Czystsze spalanie:
Świece zapachowe naturalne podczas spalania wytwarzają mniej toksyn i substancji zanieczyszczających, w porównaniu ze świecami parafinowymi. Jest to szczególnie korzystna cecha świec sojowych, w szczególności dla osób wrażliwych, alergików, astmatyków.
3. Biodegradowalny i nietoksyczny:
Wosk sojowy ulega biodegradacji, co oznacza, że rozkłada się naturalnie i nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Ponadto naturalne świece z czystego wosku sojowego w trakcie spalania uwalniają mniejszą ilość dwutlenku węgla i szkodliwych substancji chemicznych, często występujących w świecach parafinowych, takich jak benzen i toluen.
4. Dłuższy czas spalania:
Świece naturalne z wosku sojowego palą się wolniej i dzięki czemu, wystarczą na dłużej w porównaniu do świec parafinowych tej samej wielkości. Oznacza to, że jedna świeca zapewni więcej godzin przyjemności, co na dłuższą metę czyni ją opłacalnym wyborem.
5. Łatwe czyszczenie:
Zacieki z wosku sojowego można łatwo usunąć za pomocą samego mydła i ciepłej wody, w przeciwieństwie do parafiny, która może pozostawić uporczywe i trudne do usunięcia plamy.
Wady zapachowych świec sojowych:
1. Rozpylanie zapachu:
Chociaż wosk sojowy dobrze utrzymuje zapachy, nie zawsze można uzyskać tak samo silny zapach jak w świecach parafinowych. Może to być wadą dla osób, którzy preferują świece mocno aromatyczne (w przypadku olejków zapachowych). Na przykład: świece lawendowe naturalne mogą pachnieć mniej intensywnie niż świece, w których użyto syntetycznego olejku lawendowego, w tym samym stężeniu.
2. Tekstura i wygląd:
Świece w 100% naturalne z wosku sojowego mają nieco inną konsystencję i wygląd w porównaniu do świec parafinowych. Mogą mieć bardziej naturalny wygląd (wosk sojowy nie zawsze będzie tworzył idealną taflę, może się nieznacznie przebarwiać ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych). Jest to zupełnie naturalny proces, niemniej nie każdemu może to odpowiadać.
3. Cena:
Świece z wosku sojowego są często droższe niż świece parafinowe ze względu na koszt oleju sojowego i proces produkcji. Cena może odstraszać kupujących.
4. Niewielka zmienność:
Jakość wosku sojowego może się różnić w zależności od producenta i użytego oleju sojowego. Może to mieć przełożenie na czas palenia, rozprzestrzenianiu się zapachu i ogólną wydajność świecy. Świece do których wyprodukowania użyto olejki zapachowe syntetyczne są także powtarzalne zapachowo, w przeciwieństwie do świec naturalnych, które zależnie od partii mogą minimalnie odbiegać od zapachu wzorcowego. Sama „kompozycja zapachowa” niewiele różni się od wzorca i dla przeciętnego użytkownika różnica ta jest niezauważalna.
5. Wrażliwość na temperaturę:
Wosk sojowy ma niższą temperaturę topnienia niż wosk parafinowy, co oznacza, że jest wrażliwy na zmiany temperatury. Może to spowodować lekkie stopienie lub wypocenie w wysokich temperaturach, nawet w transporcie gdy podróżujemy rozgrzanym pojazdem.
Podsumowanie
Decyzja należy do Ciebie
Warto zastanowić się czy wymienione „wady”, tak naprawdę nimi są.