Woski do kominków – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

Woski do kominków – co musisz wiedzieć?

Woski zapachowe do kominków to ciekawa alternatywa dla świec zapachowych. To w ostatnim czasie popularny wybór zakupowy. Nie możesz się zdecydować jaki zapach świecy wybrać? A może chcesz niskim kosztem rozpylić swój ulubiony zapach w kilku pomieszczeniach jednocześnie? W tym artykule dowiesz się jakie woski do kominków warto wybrać i na co warto zwrócić uwagę.

Aby pomóc Ci w pełni wykorzystać zapachowe woski do kominków, powiemy Ci jak długo topi się wosk zapachowy, jak rodzaj wosku i olejku wpływa na czas spalania, podamy Ci także kilka kluczowych wskazówek, jak zmaksymalizować intensywność zapachu i żywotność Twojego wosku do kominka.

 

Jakiego kominka do wosku najlepiej używać?

Długość  topienia się wosku będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju kominka. Na rynku dostępna jest cała masa podgrzewaczy do wosków kominkowych, w szerokiej gamie kształtów i kolorów. Klasyczne kominki zapachowe wykorzystują ceramiczne bądź gipsowe odlewy, przystosowane do topienia wosku, które ogrzewa się za pomocą tealightów.

Ostatnio popularne stały się także podgrzewacze elektryczne. Wybór należy do Ciebie i zależy od Twoich osobistych preferencji i potrzeb. Podgrzewacze elektryczne mają przewagę o tyle, że nie wykorzystują płomienia do ogrzania wosku. Dodatkowo jesteś w stanie kontrolować temperaturę w jakiej topi się wosk. W klasycznym kominku nie masz takiej możliwości, a im cieplejszy staje się wosk, tym szybciej się topi/wypala.

W praktyce mocniejsze ogrzewanie wosku oznacza skrócenie czasu spalania, jednak szybsze spalanie w rezultacie przyniesie silniejszy zapach, który niektórzy mogą preferować. Jeżeli wosk topi się wolniej i temperatura podgrzewacza jest niższa, roztopiony wosk i zawarte w nim aromaty utrzymają się dłużej, a uwalniany zapach będzie mniej intensywny.

Używając woski do kominków możesz rozważyć użycie timer’a, dzięki czemu wosk będzie spalany tylko przez określony czas. A Ty będziesz mógł się cieszyć pięknym zapachem bez obawy, że zużyje się zbyt szybko.

Woski do kominków to także fajny pomysł, aby dodatkowo wzmocnić efekt Twojej świecy zapachowej. Decydując się na woski do kominków z tej samej linii zapachowej co świece w prosty sposób możesz to osiągnąć. W BARAPGO wszystkie nasze produkty, od świec, poprzez dyfuzory i woski do kominków występują w tych samych seriach zapachowych. Jeśli więc masz ochotę aby Twój salon lub gabinet od wejścia uderzał pięknym zapachem warto wypróbować ten prosty trik – połącz dwa lub więcej produktów z danej serii.

 

Jak długo można topić woski do kominków?

Jeśli masz elektryczny kominek do topienia wosku, zazwyczaj możesz go pozostawić włączonego na maksymalnie 10 godzin jednorazowo,  chociaż prawdopodobnie będzie to oznaczać, że topiony wosk zużyje się dość szybko. Producent powinien podać wytyczne dotyczące maksymalnego czasu, przez jaki można pozostawić urządzenie włączone. Kominek elektryczny nie wymaga stałego nadzoru, jak w przypadku klasycznych kominków zapachowych i to działa zdecydowanie na jego plus. 

Klasyczne kominki zapachowe, wykorzystujące tealighty zapewniają krótszy czas topienia wosku, przeważnie wynoszący od 4 do 8 godzin. Jednak jak pisaliśmy już wcześniej zapach będzie intensywniejszy. Pamiętaj jednak, że korzystając z klasycznego kominka musi on pozostawać pod Twoim stałym nadzorem, z dala od łatwopalnych tkanin i substancji, i poza zasięgiem dzieci i zwierząt. 

 

Czy rodzaj wosku wpływa na czas użytkowania wosków zapachowych?

Każdy rodzaj wosku charakteryzuje się innym czasem spalania oraz inną temperaturą topnienia, dlatego jest to ważny czynnik, przy wyborze wosku do kominka. Ogólnie rzecz ujmując, wosk pszczeli i woski sojowe zwykle wytrzymują najdłużej.

Unikaj kupowania wosków zapachowych na bazie parafiny, ponieważ istnieją pewne obawy dotyczące jej wpływu na nasze zdrowie, wosk parafinowy w czasie spalania wydziela wiele toksycznych związków o działaniu karcinogennym. Wosk parafinowy dodatkowo nie jest opcją przyjazną środowisku (parafina jest pozyskiwana w procesie rafinacji ropy naftowej).

Jeśli los naszej Matki Ziemi jest dla Ciebie ważny, to wosk sojowy stanowi idealną przeciwwagę dla parafiny. Sięgając po wosk sojowy zyskujesz czystsze spalanie, wolne od toksyn, nie obciążasz swojego zdrowia, a jednocześnie korzystasz ze surowca z odnawialnego źródła, który nie wyrządza żadnych szkód w przyrodzie. Soja jest naturalnym surowcem, odnawialnym, a jej powszechne wykorzystanie w przemyśle żywności sprawia, że wykorzystany jest każdy element tego drogocennego ziarna, w zgodzie praktyką Zero Waste.

 

Czy olejki eteryczne mają wpływ na czas topienia wosku do kominka?

Niezależnie od tego, czy woski do kominków zawierają w swoim składzie naturalne olejki eteryczne, czy też syntetyczne olejki zapachowe, będzie to miało wpływ na czas topienia wosku, a także na intensywność zapachu. 

Większość wosków zapachowych ma w swoim składzie około 5-6% olejków. Można by się spodziewać, że im większy udział procentowy olejków tym zapach utrzyma się dłużej, jednak nie zawsze tak jest.

Kluczowy jest rodzaj użytego wosku i olejku aromatyzującego. Może to mieć ogromne znaczenie. Zarówno wosk sojowy jak i wosk parafinowy mają bardzo dobre właściwości do wiązania zapachów, jednak wosk parafinowy wytapia się nawet o 6o% szybciej niż wosk sojowy. Ponadto, ponieważ wosk parafinowy ma dużo wyższą temperaturę topnienia w stosunku do wosku sojowego, zapachy mogą ulatniać się z niego znacznie szybciej, zarówno te uzyskane olejkami eterycznymi jak i syntetyczne. Wysoka temperatura może uszkadzać związki aromatyczne, co będzie przekładało się na słabszy zapach, lub jego zupełną neutralizację.

Dlatego warto sięgać po wosk sojowy. Sojowe woski do kominków charakteryzują się niską temperaturą topnienia, a zatem zapach będzie uwalniał się równomiernie i ze stałą intensywnością. Sięgając po naturalne woski do kominków, zawierające w swoim składzie jedynie wosk sojowy i olejki eteryczne, dodatkowo zyskujesz sesję aromaterapii. Jedynie prawdziwe olejki eteryczne mogą posłużyć do tego celu. Woski aromatyzowane olejkami zapachowymi będą jedynie ładnie pachnieć, i nic poza tym. Jednak jak zawsze, wszystko zależy od Twoich osobistych preferencji i tego czego szukasz. Jeśli zaciekawił Cię ten temat, zajrzyj do naszego artykułu w którym zgłębiamy różnice pomiędzy olejkami eterycznymi, a olejkami zapachowymi. 

Przeglądając zapachowe woski do kominków możesz nawet natknąć się na wosk zapachowy, który łączy w sobie różne rodzaje olejków i wosków, dlatego pamiętaj, aby zawsze sprawdzać skład produktu przed dokonaniem zakupu.

 

Jak przedłużyć czas topienia wosku zapachowego?

Topiony w kominku dobrej jakości wosk powinien zwykle wystarczać średnio na 8–12 godzin, w zależności od kilku czynników. Na co warto zwrócić uwagę aby przedłużyć żywotność wosku do kominka?

Lokalizacja: Staraj się, aby wosk nie topił się w miejscach o szybkim przepływie powietrza, takich jak otwarte okna lub drzwi, ponieważ zapach może łatwo zostać utracony. Umieść podgrzewacz do wosku jak najbliżej środka pomieszczenia, aby cieszyć się optymalnym rozproszeniem zapachu.

Przechowywanie z dala od źródeł ciepła: Topiący się wosk najlepiej  utrzymywać z dala od innych źródeł ciepła, ponieważ spowoduje to szybsze topnienie wosku (przez kumulację ciepła, im wyższa temperatura tym szybciej wytapia się wosk). Nadmierne ciepło dodatkowo wpłynie ujemnie na trwałość zapachu i znacznie skróci czas użytkowania wosku.

Liczba podgrzewaczy: Używając klasycznego kominka możesz dodać więcej  niż jeden tealight. Zwiększy to intensywność i wydzielanie zapachu, jednak znacząco skróci czas topienia Twojego ulubionego wosku zapachowego.

Kontrola temperatury: Jeśli używasz kominka elektrycznego, staraj się utrzymywać niską temperaturę, aby lepiej kontrolować temperaturę wosku. Im niższa temperatura, tym wolnej wosk będzie się rozpuszczał, a zapach pozostanie z Tobą na wiele długich godzin.
Jak przechowywać woski zapachowe?
Woski do kominków przechowuj w chłodnym, ciemnym i suchym pomieszczeniu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego i źródeł ciepła, takich jak kuchenki czy grzejniki. Przy prawidłowym sposobie przechowywanie naturalne woski zapachowe mogą przetrwać nawet rok, nie tracąc zapachu i innych walorów estetycznych. 

Podsumowanie

Zapachowe woski do kominków to stosunkowo nowy produkt zapachowy. Woski do kominków cieszą się sporą popularnością ze względu na przyjazną cenę, w porównaniu do świec zapachowych. Niskim kosztem można uzyskać intensywny, piękny zapach w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Woski do kominków to także świetny pomysł dla wzmocnienia efektu zapachowego Twojej ulubionej świecy lub dyfuzora. Wosk zapachowy to także dobre rozwiązanie dla niezdecydowanych co do wyboru zapachu. Kupując wosk zapachowy do kominka możesz niskim kosztem wypróbować kilka różnych zapachów nim zdecydujesz się na zakup świecy zapachowej. Dzięki naszemu artykułowi wiesz już na co warto zwracać uwagę zakupując wosk do kominka, a także co możesz zyskać decydując się na naturalne rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *