Wosk sojowy do świec – Zdrowa alternatywna wosku parafinowego

Wosk sojowy do świec – czy wiesz co znajduje się w Twojej świecy?

Świece zapachowe to doskonały sposób na stworzenie relaksującej i przyjaznej atmosfery w Twoim domu czy biurze. Może masz ochotę otulić swoje wnętrza ciepłą, letnią bryzą? W takim razie wypróbuj naszych trzech orzeźwiających zapachów, idealnych na lato: Słodka Kola, Kwitnący Bukiet lub Bergamo.

W naszej ofercie mamy zapachy na każdy nastrój i okazję. Świece zapachowe i ich właściwości aromaterapeutyczne poprawiają jakość naszego życia codziennego. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, co znajduje się w Twoich świecach i na co należy zwrócić uwagę przy wyborze!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakiego wosku używamy do tworzenia Twoich ulubionych zapachów? W miarę wzrostu świadomości konsumentów na temat składów produktów i ich działania, zaczynają pojawiać się pytania dotyczące różnic pomiędzy parafiną i woskiem sojowym. Wosk sojowy do świec ma niebagatelny wpływ na jakość produktu końcowego, czyli świecy zapachowej.

Na rynku poza świecami z wosku sojowego i parafinowego możesz także spotkać się ze świecami stearynowymi, z wosku pszczelego, palmowego. Niektórzy do tworzenia świec wykorzystują też wosk rzepakowy. Wszystkie wyżej wymienione zasadniczo różnią się od siebie, nie tylko ze względu na pochodzenie, ale również sposób pozyskiwania i skład. 

Świece wykorzystywane są od stuleci. Kiedyś stanowiły jedyne źródło światła po zmroku i nie zwracano uwagi na jakiekolwiek walory zapachowe. Początkowo stosowano łój zwierzęcy, później tłuszcz wieloryba i naftę, które później zostały wyparte przez parafinę.  Niemniej, w dzisiejszych czasach mając dostęp do wosków pochodzenia roślinnego, parafina ze względu na swoją szkodliwość pomału jest wypierana.

 

Z czego właściwie składa się wosk?

Możesz się zastanawiać, z czego wykonane są poszczególne woski. W tym artykule skupimy się przede wszystkim na porównaniu wosku sojowego i parafinowego. Tworzenie świec to proces, a dobór odpowiedniego wosku to już połowa sukcesu. 

Do produkcji świec sojowych wykorzystuje się wosk sojowy pozyskiwany z nasion soi. Jest to w pełni naturalny surowiec, zapewniający czyste i bezpieczne spalanie Twojej świecy. W dodatku jego pozyskiwanie nie jest obciążające dla środowiska i nie krzywdzi zwierząt – soja jest naturalnym surowcem odnawialnym.

Uprawa soi jest bardzo popularna. Soja ze względu na wysoką zawartość białka wykorzystywana jest także w przemyśle żywności. Z oleju sojowego który powstaje z ziaren soi, pozyskuje się wosk sojowy do świec poprzez jego uwodornienie. Jest produktem ubocznym przetwórstwa tychże drogocennych ziaren – zatem wybierając świece sojowe stawiasz na zrównoważony produkt, w myśl zasady „zero waste” i „cruelty free”. 

W przeciwieństwie do świec z wosku sojowego, wosk parafinowy otrzymywany jest z ropy naftowej. Jest to produkt odpadowy paliw kopalnych. Jest to ta sama ropa naftowa, której używa się do produkcji paliwa i gazu. Tak, możesz używać paliw kopalnych we własnym domu! Czy to nie przerażające? Wosk parafinowy podczas spalania wydziela wiele szkodliwych substancji.

Ponadto każdy z nas przynajmniej raz widział chociażby filmik jak cierpią zwierzęta po zetknięciu z ropą naftową. Jeśli starasz się prowadzić przyjazny dla środowiska styl życia i ważny jest dla Ciebie los zwierząt, świece wykonane z wosku parafinowego mogą nie być dla Ciebie.

Co więcej, biorąc pod uwagę rodzaje knotów, różnica między woskiem sojowym a woskiem parafinowym może być tym bardziej znacząca. W świecach zapachowych powszechnie stosuje się nasączane knoty zawierające metale ciężkie takie jak cynk i ołów. W rezultacie po krótkim czasie spalania te substancje mogą się wydzielać do powietrza w Twoim domu.

Tym bardziej warto się zastanowić nie tyle nad wyborem rodzaju wosku w świecach do Twojego domu, ale także zwrócić uwagę na rodzaj knota.

Naszym zdaniem najlepszą opcją jest wosk sojowy do świec w połączeniu z  naturalnym knotem drewnianym, zyskujesz naturalny i bezpieczny produkt, w dodatku z  korzystnym stosunkiem ceny do jakości. Naturalny wosk sojowy do świec spala się nawet dwa razy dłużej niż parafinowy. 

 

Różnice między świecami sojowymi i parafinowymi

Różnice między woskami sojowymi i parafinowymi obejmują sposób spalania świec i ich wpływ na środowisko. Odpowiedzmy więc na niektóre wątpliwości i porównajmy wosk parafinowy z woskiem sojowym, aby zobaczyć, który wosk jest najlepszy do palenia świec w Twoim domu.

 

Konsekwencje środowiskowe – wosk sojowy vs. wosk parafinowy

W przeciwieństwie do świec parafinowych, świece z wosku sojowego mają znacznie mniejszy wpływ na środowisko. Tradycyjne świece są zazwyczaj wykonane z parafiny, jak już wspomnieliśmy wcześniej parafina wykazuje właściwości toksyczne, które nie są ani przyjazne dla środowiska, ani zdrowe dla Ciebie. 

Świeca z wosku sojowego pali się czyściej i praktycznie nie wytwarza sadzy. Ponadto soja jest zasobem ulegającym biodegradacji i odnawialnym. Świece parafinowe wytwarzają sadzę, która gromadzi się na słoju, nadając mu nieestetyczny wygląd. A ponieważ paliw kopalnych nie można odnawiać, w przeciwieństwie do uprawy soi, wosk parafinowy nie jest ekologicznym rozwiązaniem. 

Zatem świece z wosku sojowego wygrywają starcie z woskiem parafinowym, w dobie tak silnego zanieczyszczenia naturalnego środowiska nie dokładajmy cegiełki do jego większego zanieczyszczenia – wybierz świadomie. 

 

Porównanie spalania wosku sojowego i parafiny

Różnice między woskiem sojowym a parafinowym nie kończą się jednak na wpływie na środowisko. Parafina ma wyższą temperaturę topnienia ze względu na swoją strukturę krystaliczną. Oznacza to, że spalanie wymaga większej ilości ciepła, co skraca żywotność świec. Wosk sojowy do świec ma niższą temperaturę topnienia, co pozwala na dłuższy czas palenia świecy. Wybierając świecę sojową w tej samej pojemności co parafinową, zyskujesz nawet dwa razy dłuższe spalanie. 

Świece sojowe wytwarzają więcej zapachów niż świece parafinowe. Kiedy świeca jest zapalona, wydzielany przez nią zapach jest tzw. „rzutem”- mówiąc inaczej, jest od razu wyczuwalny. Wosk parafinowy ze względu na syntetyczne substancje może wydzielać chemiczny zapach po zapaleniu, ponadto zapach dodany do parafiny może praktycznie być niewyczuwalny – po 1. wysoka temperatura sprawia, że zapach dodany, nim zdąży się ulotnić ulega spalaniu, po 2. świeca parafinowa ma znacznie gorsze właściwości wiążące zapachy. Ile razy zdarzyło Ci się kupić świecę parafinową, która przed odpalaniem, choć często chemicznie, jednak pachniała, a po odpaleniu zupełnie nic? Po co ci świeca zapachowa, jeśli nawet nie możesz jej poczuć?

W tym punkcie warto również zwrócić uwagę na to co w danej świecy jest odpowiedzialne za zapach, częstą praktyką wśród producentów naturalnych świec jest wykorzystywanie syntetycznych aromatów pod mylącą nazwą „Naturalne olejki zapachowe”, w których to naturalność kończy się na nośniku olejowym, skład tychże specyfików pozostawia wiele do życzenia. Dokonując świadomego zakupu zwracaj więc uwagę czy w składzie Twojej świecy występują olejki eteryczne czy może olejki zapachowe. Więcej na ten temat dowiesz się w naszym artykule.

Wosk sojowy do świec ponieważ jest naturalny, wytwarza czystszy i bardziej intensywny profil zapachowy niż wosk parafinowy- w dodatku używając do zalewania świec olejków eterycznych, możemy tworzyć wyjątkowe kompozycje zapachowe. Świece sojowe BARPAGO, które są wykonane z naturalnego wosku sojowego, czyste ekstrakty roślinne i zapachy inspirowane naturą (wykorzystujemy jedynie naturalne składniki: olejki eteryczne i oleożywice), są nie tylko wolne od sadzy, ale i doskonałe, bezpieczne i ekologiczne. Rzut zapachowy jest czystszy i silniejszy, ponieważ wykorzystujemy naturalne surowe. Użycie olejków zapachowych nie przyniesie tego samego efektu i mogą być szkodliwe dla zdrowia. 

 

A więc co jest lepsze: parafina czy wosk z nasion soi?

Jeśli cenisz zrównoważony rozwój i jakość, najlepszym woskiem w Twoim domu będzie wosk sojowy do świec. Spala się czyściej, ma silniejszy zapach i jest bardziej przyjazny dla Ciebie i środowiska. Czego chcieć więcej? Dlatego następnym razem, gdy będziesz kupować świecę, przeczytaj etykietę – transparenty skład to podstawa. Zasługujesz na to, co najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny, a wosk sojowy do świec jest najlepszą opcją dla Ciebie i środowiska!
Robienie świec jest naszą pasją, z ogromną starannością dobieramy wosk do świec, dlatego nasze świeczki tak dobrze się palą. Wosk sojowy do świec stanowi naturalną alternatywę dla wosku parafinowego, dlatego zachęcamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą. Natomiast jeśli chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu świec, zwracaj uwagę na jakość i parametry wosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *